Postanowienie - Interpretacja - D6/443-7/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.04.2005, sygn. D6/443-7/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U. Nr 8 poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za częściowo nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 27.01.2005 r. wpłynął wniosek Podatnika z dn. 25.01.2005 r. uzupełniony w dniu 14.03.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie montażu mebli kuchennych i szaf wnękowych, które wcześniej klient zakupił u producenta. Montaż polega na ustawieniu szafek dolnych, wypoziomowaniu ich, zespoleniu na stałe między sobą a także na przytwierdzeniu do ścian, przykryciu blatem kuchennym, wbudowaniu urządzeń takich jak: zlewozmywak, bateria zlewozmywakowa, płyta gazowa lub elektryczna, piekarnik elektryczny, zmywarka, pralka, lodówka, mikrofalówka itp. Instalowanie szafek górnych polega na umocowaniu ich do ścian za pomocą metalowych listew montażowych, połączeniu ich na stałe między sobą a także unieruchomienie ich na listwach montażowych, które przytwierdzone są na stałe do ściany. Szafy lodówkowe i gospodarcze zespalają między sobą zabudowę górną i dolną. Podatnik montuje również pochłaniacz (w sposób trwały do ściany) oraz elementy dekoracyjne i wykończeniowe. Tak zamontowane meble stanowią jednolitą całość wbudowaną pomiędzy ściany. Szafy wnękowe montowane są w podobny sposób z tą różnicą, iż tory prowadzące drzwi umocowane są w sposób trwały do podłogi i sufitu natomiast elementy wnętrza umocowane są w sposób trwały pomiędzy ścianami wnęki.

Montaż w/w mebli dokonywany jest w pomieszczeniach kuchennych, przedpokojach, pokojach, pokojach socjalnych, zapleczach sal konferencyjnych, pokojach gościnnych. Podatnik wskazał, że świadczone przez niego usługi sklasyfikowane są w PKWiU 45.42.13-00.00.

Postawiono pytanie:

Czy za wykonane usługi instalacji mebli kuchennych i szaf wnękowych można stosować preferencyjną stawkę VAT w wysokości 7 %?

Zdaniem podatnika:

Montaż kuchni oraz montaż szaf wnękowych sklasyfikowane są według Polskiej Klasyfikacji Działalności pod nr 45.42.Z ust. 2 gdzie według PKWiU pod nr 45.42.13, roboty instalacyjne pozostałych elementów stolarki budowlanej w rozszerzeniu pod nr 45.42.13-00.00 roboty instalacyjne pozostałych elementów stolarki budowlanej mogą być objęte preferencyjną stawką podatku VAT 7 %.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

W myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dn. 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Z kolei zgodnie z ust. 2 przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 12 ww. ustawy przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:
1.111 - budynki mieszkalne jednorodzinne,
2.112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
3.ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje Biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Zatem w odniesieniu do usługi, której przedmiotem jest wykonywanie robót budowlano- montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą obowiązywać będzie obniżona stawka podatku w wysokości 7 %.

W przypadku wykonywania przez podatnika usług montażu trwałej zabudowy wnęki lub przestrzeni wnękowej, mieszczących się w grupowaniu:
PKWiU 45.42.13-00.00 - "Roboty instalacyjne pozostałych niemetalowych elementów stolarki budowlanej."
roboty te należy zaklasyfikować do grupy 45.4 - roboty budowlane wykończeniowe (Dział 45 - roboty budowlane).

Urząd Statystyczny w Łodzi klasyfikuje montaż elementów zabudowy, wykonany na odrębne zlecenie przez podwykonawców w grupowaniach:
- w przypadku metalowych elementów szaf wnękowych
PKWiU 45.42.12-00.00 "Roboty związane z montażem pozostałych metalowych elementów stolarki budowlanej"
- w przypadku niemetalowych elementów szaf wnękowych
PKWiU 45.42.13-00.00 "Roboty związane z montażem pozostałych niemetalowych elementów stolarki budowlanej".

Ponadto czynności związane z podłączeniem urządzeń kuchennych wmontowanych w zabudowę należało klasyfikować w grupowaniach:
- podłączenie do istniejącej instalacji wodnej i kanalizacyjnej budynku, baterii zlewozmywakowej i zlewozmywaka umieszczonego w szafce kuchennej:
PKWiU 45.33.20-00.00 "Roboty związane z montażem instalacji wodnokanalizacyjnych"
- podłączenie do istniejącej instalacji gazowej, kuchni gazowych, elementów kuchni gazowych przeznaczonych do trwałej zabudowy kuchennej
PKWiU 45.33.30-00.00 "Roboty związane z montażem instalacji gazowej"
- podłączenie do istniejącej instalacji elektrycznej kuchennej płyty grzejnej, elektrycznych elementów pieców kuchennych przeznaczonych do trwałej zabudowy w kuchni, mieści się w zakresie grupowania charakteryzującego dany wyrób.
PKWiU 29.71.28-10.90 "Kuchnie i kuchenki elektryczne pozostałe, osobno niewymienione"

Z powyższego wynika, iż roboty zaklasyfikowane do działu 45 w zakresie instalacji mebli kuchennych i szaf wnękowych pod warunkiem ich trwałego umiejscowienia w budynku mieszkalnym mieszczą się w pojęciu robót budowlano-montażowych związanych z budownictwem mieszkaniowym, o którym mowa z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b i będą opodatkowane do 31.12.2007 r. stawką podatku VAT 7 %, natomiast wykonywane w pozostałych obiektach podlegają opodatkowaniu stawką 22 %.

Pozostałe usługi wykonywane przez podatnika, nie mieszczące się w pojęciu robót budowlano-montażowych zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów opodatkowane zostały podstawową stawką podatku VAT w wysokości 22 %.

W przypadku wątpliwości dotyczących ustalenia prawidłowego i właściwego grupowania dla przedmiotowych usług Podatnik może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania rodzaju świadczonych usług i wydanie opinii do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Pouczenie

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie