Temat interpretacji
Z wniosku wynika, że z tytułu dostaw dla firmy, podatnik otrzymuje bonus (premię pieniężną) w wysokości 1% wartości dostarczonych towarów. Wypłata bonusu (dokonywana w oparciu o umowę) warunkowana jest terminową realizacją zamówień (na poziomie powyżej 97%) oraz brakiem reklamacji w okresie obowiązywania umowy (100% jakości towarów). W lutym 2005 r. Spółka naliczyła 1% bonus za okres od września do listopada 2004 r. W wymienionym okresie odbyło się 10 dostaw krajowych, od wartości których naliczono premię 1% opodatkowując ją stawką 22% VAT. Ponadto zrealizowano 226 dostaw zagranicznych (udokumentowany eksport oraz WDT), od których naliczona premia została opodatkowana stawką 0% VAT.
Podatnik wskazał również, że z uwagi na zasady naliczania premii, możliwe jest ustalenia wartości premii przypadające na poszczególne dostawy. Jednocześnie podatnik oświadczył, iż w związku z realizacja umowy o dostawę towarów dla firmy nie są świadczone żadne dodatkowe usługi, a otrzymywane wynagrodzenie w tym również bonus 1% dotyczy wyłącznie dostawy towarów. Zdaniem Podatnika otrzymanie bonusu w wysokości 1% z tytułu dostaw zagranicznych (eksport i WDT) należy opodatkować stawką 0% VAT.
Na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawa lub świadczeniem usług.
Cytowany wyżej przepis wskazuje jednoznacznie, że obrót jako kwota należna sprzedawcy od kupującego z tytułu dostawy obejmuje wszystkie świadczenia, które dostawca otrzymał lub ma otrzymać od nabywcy lub osoby trzeciej. Zatem należy uznać, że pod pojęciem kwoty należnej z tytułu dostawy mieszczą się również kwoty wypłacone dostawcy przez kupującego z tytułu premii za terminowość i jakość dostaw. Jest to bowiem niewątpliwie świadczenie należne sprzedawcy w każdym przypadku, gdy dostarczone towary odpowiadają kryteriom jakości (brak podstaw do reklamacji), a dostawy były realizowane terminowo. Ponieważ wiąże się ono z konkretnymi dostawami (odnosi się do wartości określonych dostaw), świadczenie premiowe podwyższa wartość należną sprzedawcy z tytułu dostaw zrealizowanych na rzecz nabywcy.
Zatem otrzymanie przez podatnika bonusa (premii pieniężnej) skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Obrót z tego tytułu winien być udokumentowany w momencie ziszczenia się wymaganych warunków, skutkujących podwyższeniem ceny z tytułu zrealizowanych wcześniej dostaw, poprzez wystawienie faktury korygującej.
Z uwagi na fakt, że w rozpoznawanej sprawie podwyższenie wartości dostaw, dotyczy eksportu oraz wewnątrzwspólnotowych dostaw towaru opodatkowanych stawką 0% VAT (art. 41 ust. 6, art. 42 ust. 1 ustawy o VAT), a z wniosku wynika, że podatnik posiada dokumentację potwierdzającą taki status dostaw, zatem dodatkowe wynagrodzenie w postaci 1% bonusu, będzie również opodatkowane stawką 0%.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.