Strona w złożonym wniosku oświadczyła, iż w związku z planowanym rozwojem działalności zamierza wnieść aportem część przedsiębiorstwa (z wyłączeniem n... - Interpretacja - PP 443/1/19/56/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.04.2005, sygn. PP 443/1/19/56/05, Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Strona w złożonym wniosku oświadczyła, iż w związku z planowanym rozwojem działalności zamierza wnieść aportem część przedsiębiorstwa (z wyłączeniem nieruchomości) tj. maszyny i urządzenia, zapasy, materiały do produkcji, produkcję w toku, zakupione towary do istniejącej już spółki prawa handlowego.
W związku z powyższym Strona zwróciła się z zapytaniem odnośnie obowiązku przeprowadzenia remanentu likwidacyjnego i ewentualnego naliczenia i zapłaty podatku VAT, w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci przedsiębiorstwa (z wyłączeniem nieruchomości) do spółki prawa handlowego, przy jednoczesnym prowadzeniu najmu.
W ocenie Strony wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci przedsiębiorstwa do spółki prawa handlowego nie skutkuje powstaniem obowiązku przeprowadzenia remanentu likwidacyjnego i ewentualnego naliczania i zapłaty podatku VAT.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Strona nadal prowadzi działalność gospodarczą i w zakresie podatku VAT jest nadal podatnikiem tego podatku, że w związku z zamiarem wniesienia aportem części przedsiębiorstwa (z wyłączeniem nieruchomości) Strona nie zamierza likwidacji dotychczas prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej.
W powyższej sytuacji, gdzie nie mamy do czynienia z zaprzestaniem prowadzenia działalności, nie ma zastosowania przepis art. 14 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), który stanowi, iż w przypadku zaprzestania przez podatnika będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego do zgłoszenia zaprzestania działalności gospodarczej naczelnikowi urzędu skarbowego - podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu
Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego, gdzie nie wystąpią przesłanki do zastosowania przepisu art. 14 ust. 1 i ust. 5 ustawy o VAT (spis z natury towarów powinien sporządzić podatnik, na którym ciąży obowiązek likwidacyjny VAT).

Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna