Temat interpretacji
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka dokonuje w krajach Unii Europejskiej zakupu paliwa do samochodów. W związku z tym, zawarła umowę z firmą Shell Polska Warszawa o wydanie i używanie kart kredytowych Euroshell, za pomocą których dokonuje zakupów paliwa na wyznaczonych stacjach w krajach europejskich bez obowiązku uiszczania zapłaty w chwili dokonywania zakupu.
Firma Shell obciąża następnie spółkę rachunkami za paliwo zakupione w krajach Unii Europejskiej. Na rachunkach tych figurują stawki obowiązujące w krajach Unii, tj. 17%, 19% i 25%.
Procedura taka wynika z zawartej umowy, w której ustalono, że w przypadku zakupów dokonywanych za granicą firma Shell wystawi posiadaczowi karty fakturę obejmującą kwotę należności z wyszczególnionymi (w ramach możliwości) podatkami obowiązującymi przy zakupie w danym kraju. Faktura ta nie będzie stanowiła faktury VAT.
Wystawione przez firmę Shell rachunki zawierają procentowe stawki podatku obowiązujące w poszczególnych krajach zakupu paliwa.
Stanowisko podatnika przedstawia się następująco: skoro w ustawie o podatku VAT obowiązującej w kraju nie figurują stawki 17%, 19% i 25%, a paliwo opodatkowane jest w kraju stawką 22%, spółka nie ma podstaw do odliczania podatku VAT z ww. stawkami, wynikającego z wystawionych przez firmę Shell rachunków.
Ustawa o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku (Dz. U. Nr 54, poz. 535) reguluje rozliczenia z tytułu podatku od towarów i usług (VAT) dokonywane na terytorium kraju, tj. Rzeczpospolitej Polskiej i przez podatników podatku od towarów i usług. Określa podstawy opodatkowania i obowiązujące w rozliczeniach stawki podatkowe a także zasady dokonywania rozliczeń w zakresie naliczania i odliczania podatku VAT.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego zgodnie z zapisem w art. 86 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Ust. 2 pkt 4 cyt. artykułu określa, iż kwotę podatku naliczonego stanowi również kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się - w myśl art. 9 ust. 1 ustawy ww. ustawy o podatku VAT - nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towaru lub na ich rzecz, pod warunkiem, że nabywcą towaru jest podatnik, o którym mowa w art. 15 lub podatnik od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika - zgodnie z ust. 2 cyt. artykułu.
Paliwo nabywane przez spółkę do baków samochodów w krajach Unii Europejskiej nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, wobec czego spółka nie może otrzymać faktury zakupu ze stawką 0%, nie ma prawa do rozliczenia tego zakupu jako wewnątrzwspólnotowego nabycia i nie może jako nabywca wystawić faktury wewnętrznej, o której mowa w art. 106 ust. 7 ustawy o podatku VAT, wg stawki obowiązującej w Polsce.
Otrzymywany przez spółkę dokument nie jest fakturą VAT w rozumieniu art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku oraz § 11 i § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 roku w sprawie zwrotu podatku niektorym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971 z 2004 roku) - dającą podstawę do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z niej wynikający.
W myśl powyższych przepisów, zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami "FAKTURA VAT". Wystawiona faktura VAT powinna zawierać określone elementy, których katalog precyzuje § 12 cyt. rozporządzenia, m.in. wartość towarów i stawki podatku, kóre określa obowiązująca w kraju ustawa o podatku od towarów i usług. Stawki podatkowe określone ustawą zostały sprecyzowane w art. 41 ustawy i wynoszą: 22%, 7%, 3%, 0% .
Z przedstawionego stanu prawnego wynika więc, że odliczenia podatku VAT można dokonać na podstawie FAKTURY VAT (nie rachunku) wystawionej przez zarejestrowanego podatnika podatku od towarów i usług (a w określonych przypadkach na podstawie faktury wewnętrznej), zawierającej naliczony podatek VAT wg stawek obowiązujących w kraju, tj. 22%, 7% i 3%.
Reasumując, w przedstawionej sprawie podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczania podatku naliczonego wynikającego z wystawionych rachunków z tytułu zakupu w krajach Unii Europejskiej paliwa do samochodów, na których to rachunkach widnieją stawki obowiązujące w poszczególnych krajach, tj. 17%, 19% i 25%