Temat interpretacji
Artykuł 106 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)
stanowi, iż w przypadku części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi stosuje się odpowiednio ust. 1 tego artykułu. W myśl art. 106 ust. 1 ustawy podatnicy obowiązani są wystawić fakturę stwierdzającą dokonanie sprzedaży (tu pobranie części należności), datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.
Paragraf 20 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), stanowi, że faktura korygująca dotycząca podwyższenia ceny powinna zawierać:
- numer kolejny oraz datę jej wystawienia
- dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca, czyliokreślone w § 12 ust.
1 pkt 1-3 rozporządzenia tj. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy; numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy z zastrzeżeniem ust. 10 i 11; dzień, miesiąc, rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako FAKTURA VAT; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym.
- nazwę towaru lub usługi objętych podwyżką ceny
- kwotę podwyższenia ceny bez podatku
- kwotę podwyższenia podatku należnego
Żaden z tych przepisów nie wymienia jako niezbędnego elementu faktury podpisu nabywcy towaru lub usługi.
Zgodnie z § 19 ust. 4 rozporządzenia, sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę; nie dotyczy to eksportu towarów, przypadków określonych w § 14 ust. 2 pkt 3, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla które miejsce opodatkowania znajduje się
poza terytorium kraju. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku podatników, o których w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy - w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy. Posiadanie zatem takiego potwierdzenia pozwala ująć we właściwym okresie rozliczeniowym kwoty wynikające z faktury korygującej w ewidencji sprzedaży VAT oraz w deklaracji dla podatku od towarów i usług.
Przepisy dotyczące podatku od towarów i usług nie wymagają podpisu odbiorcy na fakturze korygującej.
Reasumując, Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela Państwa opinię, iż faktura korygująca bez podpisu nabywcy spełnia wymogi przepisów ustawy o podatku od towarów i usług jeżeli posiadacie Państwo potwierdzenie odbioru faktury korygującej.
Ponadto organ podatkowy informuje, iż stosownie do cytowanego
na wstępie art. 14 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa naczelnik urzędu skarbowego udziela interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, natomiast ewentualne wątpliwości w zakresie stosowania ustawy o rachunkowości nie należą do kompetencji Naczelnika Urzędu Skarbowego.