POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1473/WV/443/25/2005/JC

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.04.2005, sygn. 1473/WV/443/25/2005/JC, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18 stycznia 2005r. (data wpływudo urzędu), uzupełnionego w dniu 14.02.2005r. dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie prawa wynikającego z art. 86 ust. 2 pkt 4, ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.)w odniesieniu to transakcji dokonywanych z kontrahentami z innych państw Unii Europejskiej Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, podane we wniosku, jest nieprawidłowe.


Uzasadnienie


Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący: Składając niniejszy wniosek Podatnik zwrócił się z prośbą u udzielenie odpowiedziw zakresie odnoszącym się bezpośrednio do 2 stanów faktycznych opisanych we wniosku, a mianowicie:
1. Firma polska wysyła własną tkaninę do pośrednika niemieckiego, który następnie przekazuje tę tkaninę do kontrahenta z Serbii. W Serbii są szyte wyroby. Uszyte gotowe wyroby są wysyłane bezpośrednio z Serbii do klienta z Niemiec, który zamówił wyroby w firmie polskiej. Pośrednik niemiecki płaci należności celno-podatkowe z Serbiii wystawia fakturę za uszycie wyrobów na firmę polską bez VAT-u. Firma polska do tej faktury wystawia fakturę wewnętrzną z podatkiem VAT należnym i naliczonym. Następnie firma polska wystawia fakturę za sprzedaż wyrobów gotowych na klienta niemieckiego, który zamówił wyroby ze stawką VAT 0%.
2. Klient niemiecki powierza swoją tkaninę i zamawia wyroby w firmie polskiej. Firma polska wysyła powierzoną tkaninę do Serbii poprzez niemieckiego pośrednika. Wyroby są szyte w Serbii. Gotowe wyroby z Serbii są wysyłane bezpośrednio do klienta niemieckiego. Należności celno-podatkowe z Serbii płaci pośrednik niemiecki. Pośrednik niemiecki wystawia fakturę za uszycie wyrobów w Serbii dla firmy polskiej bez VAT-u. Firma polska wystawia fakturę wewnętrzną z VAT-em należnym i naliczony, wystawia również fakturę za sprzedaż za wyroby gotowe klientowi niemieckiemu bez VAT-u jako niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem w Polsce.

W związku z tymi dwoma transakcjami firma polska powołując się na art. 86 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT postanawia opodatkować te transakcje to znaczy faktury sprzedaży wystawione na klienta niemieckiego w Polsce według 22% stawki podatkowej. Podatek należny wyliczony w ten sposób byłby jednocześnie podatkiem naliczonym, rozliczonymw tym samym miesiącu.


Pytanie Wnioskodawcy:
Czy podatek należny, który zostanie wykazany na fakturach VAT wystawionych dla niemieckiego kontrahenta wg stawki 22% byłby jednocześnie podatkiem naliczonym, rozliczonym w tym samym miesiącu na podstawie art. 86 ust. 1 pkt 1 ustawyz dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.).
Stanowisko Wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego. W opinii Podatnika posiada on prawo do uznania podatku należnego od w/w transakcji jako podatku naliczonego do odliczenia na podstawie art. 86 ust. 1 pkt 1 w/w ustawyo VAT.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznymi prawnym.


1. W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym opisanym w pkt 1 występuje sytuacja, w której mamy do czynienia z usługami na ruchomym majątku rzeczowym (chodzi w tym przypadku o wytworzenie towarów z materiałów powierzonych), świadczonymi na terytorium państwa członkowskiego przez niemieckiego kontrahenta dla Podatnika oraz ze sprzedażą tych wyrobów na terytorium Niemiec.
W przypadku usług na ruchomym majątku rzeczowym świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innymniż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług (ich opodatkowania) jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem, że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te faktycznie zostały wykonane (art. 28 ust. 7 i 8).
Ponieważ powyższy warunek nie został spełniony (towar nie powrócił na terytorium RP) - w świetle polskich przepisów, zgodnie z art.27 ust. 2 pkt. 3 lit. d w/w ustawyw przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym, miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone tj. w Niemczech. W powyższej sytuacji, uwzględniając treść całego przepisu zawartego w art. 13 w/w ustawy, nie można mówić o wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, gdyż nie jest tutaj spełniony wymóg wywiezienia towaru z terytorium Polski do Niemiec. Spółka wywiozła tylko surowce, z których powstał wyrób gotowy i wyroby te traktowane jako towar do Polski nie powróciły, gdyż pozostały na terenie Niemiec i tam zostały sprzedane innemu odbiorcy.
Tym samym nie ma podstaw prawnych do uznania tej transakcjiza wewnątrzwspólnotową dostawę towarów i wystawienia przez Spółkę faktury bez podatku VAT. W świetle polskich przepisów podatkowych sprzedaż ta winna być opodatkowana na terenie Niemiec, gdyż zgodnie z art. 22 ust. 1 w/w ustawy miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.


2. W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym opisanym w pkt 2 występuje sytuacja, w której mamy do czynienia z wykonaniem usług na ruchomym majątku rzeczowym (wytworzenie towarów z materiałów powierzonych przez zamawiającego). Polska Spółka otrzymując zlecenie wraz z towarem na wykonanie usługi szycia odzieży wynajmuje inny podmiot gospodarczy (z terytorium Niemiec), któremu zleca wykonanie tej usługi.
W opisanej sytuacji kontrahent z Niemiec, który przyjął do wykonania tę usługęod polskiej Spółki, nie może wystawić faktury bez podatku (art. 28 ust. 7 i 8), gdyżnie został spełniony warunek, że towary po wykonaniu tych usług zostały wywiezionez terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te faktycznie zostały wykonane. Analogicznie jak to miało miejsce w sytuacji pierwszej - zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt.3 lit. d w/w ustawy - w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym, miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczonetj. w Niemczech. Kontrahent niemiecki winien opodatkować i rozliczyć wykonaną usługęz niemieckim urzędem podatkowym, a polska Spółka winna otrzymać fakturęz naliczonym podatkiem od wartości dodanej lub bez podatku, zgodnie z obowiązującym dla tego rodzaju usług przepisami w Niemczech. Konsekwencją nie sprowadzenia gotowego wyrobu na terytorium Polskii wywiezienia go na terytorium Niemiec, do zlecającego usługę, jest stan w którymnie został spełniony warunek, że towary po wykonaniu tych usług zostały wywiezionez terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te faktycznie zostały wykonane. Taka sytuacja wyłącza możliwość zastosowania przepisu art. 28 ust. 7i 8 ustawy i nakłada na polską Spółkę konieczność opodatkowania tej usługi zgodniez art. 27 ust.2 pkt.3 lit. d w/w ustawy w miejscu, gdzie usługi są faktycznie świadczonetj. w Niemczech.
Z powyższego stanu faktycznego i prawnego wynika, iż usługi wykonane przez Spółkę polską będą opodatkowane na terytorium Niemiec. Z uwagi na fakt, iż miejsce świadczenia (opodatkowania podatkiem od wartości dodanej) przypada na terytorium innego państwa członkowskiego, Spółka polska winna zastosować przepisy w zakresie rejestracji oraz rozliczenia podatku od wartości dodanej obowiązujące w Niemczech.
Rejestracji takiej można dokonać w:
FINANZAMT Oranienburg
Henrich-Gruber-Platz 3
16515 ORANIENBURG
tel. 03301-857-003301-857-334
e-mail: poststelle.Fa-Oranienburg@fa.brandenburg.de
Po dokonaniu rejestracji w Niemczech Spółka polska wystawiając dla kontrahenta niemieckiego fakturę sprzedaży z podatkiem od wartości dodanej będzie miała prawo do obniżenia podatku należnego, na zasadach obowiązujących w Niemczech, o kwoty podatku naliczonego wykazanego w fakturach otrzymanych od kontrahentów niemieckich. W przypadku wystawienia przez Spółkę polską w kraju faktury z 22% stawką podatku VAT w zakresie podatku naliczonego będą miały zastosowanie przepisy ustawyz dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z poźn. zm.) Zgodnie z art. 86 ust. 1 w/w ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Stosownie do treści art. 86 ust. 2 w/w ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku wynikająca z :
- nabycia towarów i usług w kraju - udokumentowana fakturą,
- dokonania przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), wiążącej się z powstaniem obowiązku podatkowego - udokumentowanej fakturą
- dostawy towarów będących przedmiotem komisu od komitenta na rzecz komisanta -udokumentowanej fakturą,
- nabycia towarów w krajach trzecich i przywóz ich do kraju - udokumentowana dokumentem celnym,
- nabycia usług z importu - udokumentowana fakturą wewnętrzną,
- wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - udokumentowana fakturą wewnętrzną,
- dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - udokumentowana fakturą wewnętrzną,
- z faktury VAT RR w odniesieniu do rolników ryczałtowych.
Powyższe regulacje oznaczają, że podatnik będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego w następujących sytuacjach:
- z faktur otrzymanych od polskich kontrahentów dokumentujących nabycie towarówi usług związanych co do zasady ze sprzedażą opodatkowaną w kraju,
- z faktur otrzymanych od polskich kontrahentów w przypadkach, gdy wystawili oni faktury dokumentujące nabycie towarów i usług, które dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, z uwzględnieniem warunków wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy,
- w przypadku posiadania dokumentów celnych dotyczących importu towarów z poza terytorium Unii Europejskiej,
- z faktur wewnętrznych dokumentujących import usług oraz wewnątrzwspólnotowe nabycie, gdzie kwota podatku należnego od tych czynności stanowi równocześnie kwotę podatku naliczonego do odliczenia,
- z faktur wewnętrznych dokumentujących dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, którą to czynność zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 w/w ustawy traktuje się za zrealizowaną, gdy dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju i dostawy nie są realizowane w ramach transakcji trójstronnych, określonych w art. 135-138 w/w ustawy.

Natomiast przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) nie zawierają innego zapisu pozwalającegona uznanie, iż podatek należny od sprzedaży stanowi jednocześnie dla podatnika podatek naliczony podlegający rozliczeniu w tym samym miesiącu.

Reasumując
Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż podatek należny, który zostanie wykazany na fakturze sprzedaży wg stawki 22%, w przedstawionym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym, nie może stanowić równocześnie kwoty podatku naliczonego do odliczenia.

Pouczenie
1.Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
2.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu zmiany lub uchylenia.
3.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wniesione, za pośrednictwem organu wydającego postanowienie, w terminie 7 dni, licząc od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt l lit. a ustawy z dnia 09 września 2000r o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86 póz. 960 z późniejszymi zmianami) zażalenie podlega opłacie skarbowejw kwocie 5zł oraz 50 groszy od załącznika do odwołania uiszczonej w formie naklejenia znaków opłaty skarbowej na zażaleniu.

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu