P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - TP/443-13/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.04.2005, sygn. TP/443-13/05, Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie :- art. 14a§1, 3 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( T. jedn. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 )

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce uznaje za prawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 25.01.2005 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 27.01.2005 r. ) wyrażające się w twierdzeniu, iż otrzymana kwota pieniężna z tytułu rozliczenia pobranych pożytków z nieruchomości, zasądzona na rzecz Podatnika postanowieniem sądu rejonowego, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 27.01.2005 r. Podatnik złożył w tut. Urzędzie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług otrzymanej kwoty pieniężnej zasądzonej przez sąd z tytułu rozliczenia pożytków z nieruchomości położonej w Poznaniu, bezumownie użytkowanej przez inny podmiot. Ze stanu faktycznego wynika, że część przedmiotowej nieruchomości mocą decyzji Kierownika Urzędu Rejonowego w Poznaniu została zwrócona jej współwłaścicielom. Do momentu zwrotu przedmiotowej nieruchomości prawowitym właścicielom , wyłącznym jej użytkownikiem był inny podmiot. Podatnik wraz z pozostałymi współwłaścicielami będącymi osobami fizycznymi, osiągał natomiast dochody jedynie z części tej nieruchomości na której zlokalizowany jest parking.W związku z powyższym, wnioskiem z dnia 20.02.1998 r. Podatnik wraz z pozostałymi współwłaścicielami, o których mowa wyżej , zwrócił się do Sądu Rejonowego w Poznaniu o zniesienie współwłasności przedmiotowej nieruchomości i o rozliczenie utraconych pożytków w okresie 01.09.1996 r. do dnia sformułowania żądania. Postanowieniem z dnia 07.11.2002 r. Sąd Rejonowy w Poznaniu zniósł współwłasność przedmiotowej nieruchomości i zasądził na rzecz Podatnika i pozostałych współwłaścicieli kwoty pieniężne tytułem rozliczenia utraconych pożytków w okresie 01.09.1996 r. do dnia sformułowania żądania.Zasądzona przez sąd kwota pieniężna, o której mowa wyżej została wpłacona na rachunek bankowy Podatnika w dniu 10.11.2004 r. Zdaniem Wnioskodawcy otrzymana kwota stanowiąca rozliczenie pożytków z nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , gdyż nie jest związana z żadną z czynności wymienionych w art. 5 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług.

Ustosunkowując się do stanowiska Podatnika wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, tut. organ podatkowy stwierdza co następuje.

Przedmiot opodatkowania podatkiem od towarów i usług określa ustawa z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm. ). I tak opodatkowaniu tym podatkiem , zgodnie z art. 5 ust. 1 ww. ustawy o VAT podlegają :- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,- eksport towarów,- import towarów,- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Dostawą towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ( art. 7 ust. 1 ustawy o VAT ).Przez świadczenie usług, o którym mowa wyżej rozumie się, natomiast każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ww. Ustawy ( art. 8 ust. 1 ustawy o VAT ).

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż otrzymana kwota pieniężna jest należnością pieniężną związaną z bezumownym korzystaniem z nieruchomości, której Podatnik był współwłaścicielem. Nie ma ona zatem postaci czynszu, a tym samym nie stanowi należności z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług, o których mowa wyżej.

Mając jednocześnie na uwadze uregulowania zawarte w przepisach art. 224 i 225 Kodeksu cywilnego stanowiące o roszczeniach jakie przysługują właścicielowi rzeczy w stosunku do jej samoistnego posiadacza zasądzona przez sąd i wpłacona na rachunek Podatnika kwota, stanowi należność z tytułu utraconych w okresie bezumownego korzystania z nieruchomości pożytków.

Ponieważ przekazana Podatnikowi kwota pieniężna z tytułu rozliczenia utraconych pożytków z bezumownie użytkowanej nieruchomości, zasądzona postanowieniem sądu rejonowego, nie stanowi należności za wykonanie czynności wymienionych w art. 5 wyżej cytowanej ustawy o VAT, nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika we wniosku z dnia 25.01.2005 r. i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.

Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce