Temat interpretacji
Postanowienie
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Akademickiego Liceum i Gimnazjum (...) z dnia 23.03.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 23.03.2005 r. Akademickie Liceum i Gimnazjum (...) zwróciło się do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem w sprawie udzielenia interpretacji i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego podatku od towarów i usług.
We wniosku zawarto pytanie, czy w związku z rozpoczęciem wykonywania czynności opodatkowanych, polegających na obciążeniu częściowymi kosztami eksploatacji pozostałych użytkowników budynku, Akademickie Liceum i Gimnazjum (...) było zobowiązane do zarejestrowania się jako podatnik podatku od towarów i usług oraz odprowadzenia podatku od towarów i usług od ww. czynności.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
Z treści pytania zawartego we wniosku wynika, że w październiku 2004 r. Akademickie Liceum i Gimnazjum (...) zostało zobligowane przez właściciela zajmowanego budynku do obciążania pozostałych użytkowników kosztami związanymi z eksploatacją budynku. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego przeniesienie kosztu nabytych uprzednio usług związanych z eksploatacją budynku, takich jak usług dostawy energii elektrycznej czy też usług telekomunikacyjnych, jest w ocenie Sądu świadczeniem tych usług podlegających podatkowi od towarów i usług. Czynności te pomimo ich świadczenia (odsprzedaży) na rzecz kolejnych kontrahentów nie zmieniły istoty, tj. nie przestały być usługami dostawy energii elektrycznej i usługami telekomunikacyjnymi przez to, że ich sprzedażą zajął się inny podmiot (wynajmujący).
Przedstawione powyżej zasady refakturowania usług mogą mieć miejsce wyłącznie w przypadku spełnienia jednocześnie dwóch warunków: określenia w umowie dotyczącej użytkowania pomieszczeń odrębnego rozliczenia kosztów dostawy energii elektrycznej, energii cieplnej, itp., oraz nie doliczenia żadnej marży (narzutu, kwoty zysku, itp.) do refakturowanych usług.
Zatem zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług świadczenie usług przez Akademickie Liceum i Gimnazjum (...) na rzecz pozostałych użytkowników budynku kosztami związanymi z eksploatacją tego budynku - stanowi świadczenie usług podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W myśl art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.
W związku z tym, że ww. przepisy ustawy o podatku od towarów i usług obowiązują od dnia 1 maja 2004 r. ustawodawca w art. 168 cytowanej ustawy wprowadził regulację szczególną dotyczącą tzw. "okresu przejściowego". Na podstawie art. 168 ust. 1 ustawy w 2004 r. kwotę, o której mowa w art. 113 ust. 1, przyjmuje się w wysokości określonej przepisem wykonawczym wydanym na podstawie art. 14 ust. 11 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Zgodnie zaś z art. 168 ust. 3 ustawy do obliczenia wartości sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 113 ust. 1, za okres od dnia 1 stycznia 2004 r. do dnia 30 kwietnia 2004 r. przyjmuje się wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, a więc zarówno wartość sprzedaży opodatkowanej, jak i zwolnionej według przepisów obowiązujących do dnia 30 kwietnia 2004 r.
W związku z powyższym, jeżeli podatnik po przekroczeniu kwoty obrotu 10.000 euro z tytułu działalności zwolnionej przedmiotowo od podatku, oprócz wykonywania czynności wyłącznie zwolnionych, rozpocznie również realizowanie czynności opodatkowanych, powinien zarejestrować się dla potrzeb podatku od towarów i usług i wywiązywać z obowiązków nałożonych na podatnika od towarów i usług określonych w ustawie o podatku od towarów i usług.
Na dzień wydania niniejszej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, w tej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Powyższa
interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisówjej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotą i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.