Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2004 r., Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia treść udzielonej przez Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informacji z 24 grudnia 2004 r., nr PP443-160-2-GK/04 o zakresie stosowania prawa podatkowego, udzielonej w odpowiedzi na wniosek Jednostki.
Podatnik zwrócił się do Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z pytaniem o skutki, jakie rodzi w podatku od towarów i usług wypłacenie premii pieniężnych za zrealizowanie określonych w umowie obrotów, utrzymanie i rozwój sieci sprzedaży oraz utrzymanie wzrostu sprzedaży. Zdaniem podatnika, wypłata przedmiotowych premii nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Po przeanalizowaniu stanu faktycznego Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdza co następuje:
Skutki podatkowe dotyczące wypłacania premii pieniężnych nabywcom uzależnione są m.in. od ustalenia, za co faktycznie premie pieniężne zostały wypłacone, tzn. czy dotyczy konkretnych dostaw, czy też odnoszą się do wszystkich dostaw w określonym czasie. W przypadku, gdy wypłacona premia pieniężna jest związana z konkretną dostawą, nawet jeżeli jest to premia wypłacona po dokonaniu zapłaty, powinna być traktowana jak rabat, o którym mowa w art. 29 ust 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), ponieważ ma bezpośredni wpływ na wartość tej dostawy i w efekcie prowadzi do obniżenia wartości (ceny) dostawy. W takim przypadku zastosowanie będzie miał przepis § 19 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług,do których nie maja zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).
Natomiast w sytuacji, w której podatnicy kształtują wzajemne relacje pomiędzy sobą w ten sposób, że premie pieniężne wypłacane są z tytułu dokonywania przez nabywcę, np. nabyć określonej wartości czy ilości towarów w określonym czasie lub też wykonywania terminowych płatności za zrealizowane dostawy w pewnym okresie i w określony sposób, a premie te nie są związane z żadną konkretną dostawą, należy uznać, iż wypłacona premia pieniężna związana jest z określonymi zachowaniami nabywcy, a zatem ze świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię, które to usługi podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach.
Analogiczna sytuacja występuje w przypadku wypłacenia premii pieniężnej nabywcom za spełnienie takich zachowań, jak np. niedokonywanie nabyć podobnych towarów u innych podatników. Wówczas wypłacona premia pieniężna również jest wynagrodzeniem za świadczenie usług, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z brzmieniem art. 8 ust.1 tej ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
Biorąc więc pod uwagę powyższe, stwierdzić należy, iż w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego, czynność przedstawiona przez Spółkę jest świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taka premię, które to usługi podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach i winny być dokumentowane fakturą VAT.
Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w tym okresie przepisy prawa podatkowego.