Temat interpretacji
Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z póź. zm), podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną. W myśli art. 25 ust. 1 pkt. 2 ww. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrot różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg , z wyjątkiem przypadków, gdy odsprzedaż lub oddanie w odpłatne użytkowanie na podstawie umów leasingowych tych samochodów stanowi przedmiot działalności podatnika. Jeżeli zatem podatnik dokonał zakupu samochodu ciężarowego, co potwierdzone jest stosowną homologacją i wykorzystał go do realizacji sprzedaży opodatkowanej - przysługiwało mu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu zakupu tego samochodu. Dla realizacji tego prawa istotnym jest, aby w momencie zakupu przez podatnika towaru związanego z jego sprzedażą opodatkowaną nie zachodziły okoliczności wyłączające w świetle ww. przepisów podatkowych prawa do odliczenia.
Jeśli obecnie możliwa jest zmiana, przekwalifikowanie samochodu ciężarowego na osobowy, to w ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Mokotów czynność ta nie wywołuje skutków odnośnie minionych okresów rozliczeniowych. Podatnik posiada stosowne dokumenty, uprawniające w momencie zakupu do odliczenia podatku naliczonego, ponadto występował związek pomiędzy tym zakupem a sprzedażą opodatkowaną , czyli podatnik prawidłowo skorzystał z przysługującego mu prawa do odliczenia podatku naliczonego. Natomiast późniejsza zmiana przeznaczenia pojazdu nie może mieć wpływu na prawa nabyte i w związku z tym nie ma podstaw do korekty podatku naliczonego.
Czynność przekwalifikowania samochodu nie została wymieniona w art. 5 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 z póź. zm), zatem nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa- Mokotów informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w momencie zaistnienia tego zdarzenia.