Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25-04-2005 r., uzupełnionego pismem z dnia 04-05-2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie prawa do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego na zakupach usług adwokackich - uznaje stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.
UZASADNIENIE
Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług i świadczy usługi wyłącznie opodatkowane podatkiem od towarów i usług. W wyniku odrzucenia reklamacji dotyczącej błędnie zamontowanej instalacji gazowej w środku trwałym firmy - samochodzie Ford Scorpio, wniósł Pan sprawę do sądu i poniósł, m.in., wydatki na zakup usług adwokackich.
Zdaniem Strony przysługuje jej prawo odliczenia podatku naliczonego na zakupie usług kancelarii adwokackiej, gdyż zakup ten wykorzystany jest do czynności opodatkowanych.
Zdaniem tut. Organu, stanowisko Strony w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.
W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ), podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że zakup usług adwokackich dotyczył środka trwałego firmy wykorzystywanego do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem, stosownie do cytowanych wyżej przepisów ustawy przysługuje Panu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na zakupie tych usług.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta; wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.
Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.
Stosownie do art. 222 Ordynacji podatkowej, zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie oraz powinno zawierać znaki opłaty skarbowej (o wartości 5 zł od pisma i o wartości 0,50 zł od każdego załącznika).