P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP/443-P18/05/MB

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.05.2005, sygn. PP/443-P18/05/MB, Urząd Skarbowy w Kartuzach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kartuzach działając na podstawie:

- art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( jednolity tekst Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005r. ) po rozpatrzeniu wniosku złożonego w tut. Organie podatkowym w dniu 23.03.2005r. przez Państwa ..... o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji sprzedaży budynku niemieszkalnego

stwierdza,

że stanowisko przedstawione w w/wym. wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem bez numeru z dnia 23.03.2005r. Państwo ............. wystąpili do tut. Organu podatkowego z wnioskiem, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( jednolity tekst Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005r. ) dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji sprzedaży budynku niemieszkalnego stanowiącego współwłasność.

Z treści złożonego zapytania wynika, iż Państwo .............. są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług, przy czym Pan ..............oprócz wynajmowania pomieszczeń zarówno na cele mieszkalne, jak i niemieszkalne w w/wym. budynku prowadzi kantor wymiany walut, zaś Pani ..................... dokonuje w swoim zakresie tylko wynajmu pomieszczeń. W dniu 19.05.1998r. ( nie będąc podatnikami podatku od towarów i usług ) Państwo ............ zakupili działkę, na której został wybudowany obiekt stanowiący obecnie przedmiot najmu, który został oddany do użytku w dniu 08.01.2002r. W/wym. obiekt jest budynkiem niemieszkalnym.

Państwo ............ pytają, czy w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r.o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zmianami ) są - jako małżeństwo - podatnikami podatku od towarów i usług, czy sprzedaż takiego budynku stanowiącego współwłasność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz kto powinien wystawić fakturę VAT dokumentująca sprzedaż takiego budynku.

Zdaniem Państwa ......... sprzedaż w/wym. budynku nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ze względu na treść art. 15 ust. 1 i 2 w/cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż jako małżeństwo nie są Państwo .............. zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług, nie posiadają wspólnego numeru NIP, budynek nie był budowany w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, a sprzedaż tego budynku jest czynnością jednorazową.

Ponadto Państwo.............. uważają, iż w związku z faktem, że jako małżeństwo nie są podatnikami podatku od towarów i usług, a sprzedaż w/wym. budynku nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to nie powinna zostać wystawiona faktura VAT dokumentująca jego sprzedaż.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zmianami ) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z treści powyższych przepisów wynika, że podatnikami podatku pod towarów i usług są m. in. osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą lub czynności polegające na wykorzystywaniu towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Oznacza to, iż podatnikiem podatku od towarów i usług nie będą Państwo ............... wspólnie jako małżeństwo, lecz każde z osobna jako osoba fizyczna.

Ponadto na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w/cyt. ustawy opodatkowaniu podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Pojęcie towaru zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 6 tej ustawy, zgodnie z którym przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 29 ust. 5 w/wym. ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych, albo części z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że w przypadku dostawy gruntu związanego wraz z budynkiem obowiązuje stawka podatku właściwa dla tego budynku.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują możliwość zastosowania zwolnienia przedmiotowego od podatku dla dostawy towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, co określa art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy. Ponadto w pkt 10 postanowiono o zwolnieniu z podatku dostawy obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części które mają być zasiedlone po raz pierwszy, a zwolnienie to nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Z powyższych unormowań wynika, że ze zwolnienia z podatku korzystać może jedynie dostawa towarów używanych lub dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego na tzw. rynku wtórnym, ponieważ zwolnienie to nie obejmuje budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Ponadto zgodnie z definicją zawartą w art. 43 ust. 2 pkt 1ustawy o podatku od towarów i usług przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2 rozumie się budynki i budowle, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej 5 lat.

Natomiast w świetle art. 43 ust. 6 zwolnienia, o którym mowa w w ust. 1 pkt 2 nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie ich użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych wydatków,
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

W kontekście przytoczonych wyżej przepisów tut. Organ podatkowy stwierdza, iż dokonana przez Państwa ............. dostawa budynku niemieszkalnego, którego nie można uznać za towar używany, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wobec czego Państwo................. - jako podatnicy VAT czynni powinni - zawartą transakcję udokumentować fakturami VAT do wysokości posiadanego udziału własności w przedmiotowej nieruchomości, które powinny zawierać m. in. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy, a ponadto spełniać wymogi określone przepisami rozdziału 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97, poz. 971 ).

Na podstawie powyższego, tut. Organ podatkowy postanowił stwierdzić jak na wstępie.

Urząd Skarbowy w Kartuzach