Temat interpretacji
Zgodnie z art.14 ust. 1 ustawy z dnia 11marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr. 54, poz.535) opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów w przypadku:1)rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;2)zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art.15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art.96 ust.6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.
W przedstawionym stanie faktycznym małżonkowie prowadzą jedno przedsiębiorstwo zarejestrowane w tut. organie podatkowym pod odrębnym nadanym nr NIP, nie będąc jednak spółką cywilną.
W związku z powyższym w przypadku zaprzestania działalności gospodarczej w dotychczasowej formie i kontynuacji działalności przez jednego z małżonków pod jego nr NIP nie powstanie obowiązek, o którym mowa w w/w art. 14 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług gdyż nie zachodzi sytuacja o której mowa w tym przepisie.
Podatnik dotychczas rozliczał się w podatku od towarów i usług składając kwartalne deklaracje podatkowe, o których mowa w art.99 ust.2 i 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług w art. 2 pkt. 25 określają pojęcie "małego podatnika", przez którego należy rozumieć podatnika podatku od towarów i usług, m.in. u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800 000 euro. Zgodnie z powyższym zapisem spełnienie tego warunku pozwoli podatnikowi na rozliczanie się w podatku od towarów i usług składając kwartalne deklaracje podatkowe.
Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.