Pismem z dnia 19 stycznia 2005r. (złożonym w tut. organie podatkowym 10.03.2005r.) zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co... - Interpretacja - PP/443-16/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.04.2005, sygn. PP/443-16/05, Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 19 stycznia 2005r. (złożonym w tut. organie podatkowym 10.03.2005r.) zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Przedstawiony przez Pana stan faktyczny;

W miesiącu październiku 2004r. zakupił Pan do prowadzonej działalności gospodarczej motorower. Motorower został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Przy zakupie dokonał Pan odliczenia podatku naliczonego w całości. W swoim wniosku pyta Pan czy na podstawie obowiązujących przepisów podatkowych w podatku od towarów i usług miał Pan prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionego motoroweru i czy ma Pan prawo do obniżania podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie paliwa oraz części zamiennych do motoroweru.

Biorąc pod uwagę przedstawiony w piśmie stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich wyjaśnia;

Zgodnie z art.86, ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zmianami), w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru: DŁ= 357kg + n x 68 kg, podatnik ma prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego związanego z tym nabyciem, nie więcej jednak niż 5000,-zł, natomiast przy nabywaniu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu tych samochodów, nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, zgodnie z art. 88 ust.1 pkt 3 ustawy VAT.

Przepisy te nie dotyczą jednak nabywanych do prowadzonej działalności gospodarczej motorowerów, albowiem zgodnie z definicją pojazdu samochodowego zawartą w ustawie z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2003r. Nr 58, poz. 515 ze zmianami) określenie to nie obejmuje motoroweru.

Podatnikowi służy zatem prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego zakupie, bez ograniczeń, o których mowa w art.86, ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług, jak również prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionego paliwa do motoroweru, czy też zakupu części zamiennych w zakresie w jakim zakupy te pozostają w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Zgodnie bowiem z art.86, ust.1 ustawy o VAT podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych.

Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego, bądź zmiana przepisów może mieć wpływ na zmianę zakresu obowiązków podatnika.

Stosownie do treści art.14b §1 Ordynacji podatkowej interpretacja o której mowa w art.14a §1, nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art.14b §2 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich