Temat interpretacji
P o s t a n o w i e n i e
Na podstawie art. 14a par. 1 i par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu pisemnego wniosku Spółdzielni Mieszkaniowej z dnia 13 stycznia 2005r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Biłgoraju udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie indywidualnej podatnika
stwierdza,
iż przedstawione w przedmiotowym wniosku stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług uzupełnienia przez członka wkładu mieszkaniowego lub budowlanego jest prawidłowe przy uwzględnieniu stanu prawnego na dzień wydania niniejszego postanowienia.
U z a s a d n i e n i e
W dniu 13.01.2005r. wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Biłgoraju pisemny wniosek Spółdzielni Mieszkaniowej o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania niektórych przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.).
Według przedstawionego stanu faktycznego Spółdzielnia Mieszkaniowa nabyła własność gruntu zabudowanego spółdzielczymi budynkami wielorodzinnymi, będącego w wieczystym użytkowaniu. Koszt zakupu wraz z kosztami ubocznymi rozliczone zostały z członkami jako uzupełnienie wkładu mieszkaniowego lub budowlanego. Prawa do tych lokali ustanowione były przed dniem 1.05.2004r. W ocenie Spółdzielni takie uzupełnienie wkładów nie podlega ustawie z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.
W art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT ustawodawca dopiero od dnia 01.05.2004r. uznał jako dostawę podlegającą opodatkowania tym podatkiem następujące czynności:- ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego,- ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,- przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,- ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz- przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.
W świetle powyższego uzupełnienie wkładu mieszkaniowego lub budowlanego w sytuacji, gdy prawa do tych lokali zostały ustanowione przed 1 maja 2004r. nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu PTU. Należy wskazać, iż według przedstawionego stanowiska przez podatnika stanu faktycznego w sprawie nie występuje żadna z w/w czynności wymienionych w art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy.
Ponadto zgodnie z art. 19 ust. 13, pkt 10 ustawy o PTU obowiązek podatkowy w tytułu VAT powstaje z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, nie później jednak niż z chwilą ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, lub ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub ustanowienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego. Jak wyżej wskazano ustanowienie praw na lokalach nastąpiło przed wejściem nowej ustawy o PTU, w związku z tym nie ma ona zastosowania do tych zdarzeń.
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia. Interpretacja traci moc z chwilą zmiany stanu prawnego. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany albo uchylenia.
Od niniejszego postanowienia służy stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Biłgoraju w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a par. 4, art. 223 par. 1, art. 236 par. 1 i par. 2 oraz art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa).
Zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa). Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje wykonania postanowienia, jednakże organ podatkowy, który wydał postanowienie, może w uzasadnionych przypadkach, na wniosek strony, wstrzymać jego wykonanie (art. 238 Ordynacji podatkowej).