Temat interpretacji
Dyrektor Izby Skarbowej w Lublinie w trybie art. 14b §2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.) po zapoznaniu się z treścią udzielonej interpretacji przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej w piśmie z dnia 7 października 2004r, Nr PP/443-97/2004- wyjaśniam co następuje.
Ocena co do zakresu stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w odniesieniu do czynności wykonywanych z urzędu przez adwokatów należy dokonywać w świetle uregulowań zawartych w art. 8 i 15 ustawy o podatku od towarów i usług. Z uwagi na powyższe kryterium decydującym o o uznaniu tych osób za podatników podatku od towarów i usług jest samodzielne wykonywanie dzialąlności gospodarczejw rozumieniu art. 15 ust. 2 i ust. 3 pkt3 ustawy o VAT. W pzrypadku świadczenia przez adwokatów pomocy prawnej z urzędu nie można mówić, że sąd bierze na siebie odpowiedzialność za czynności adwokata. Dodatkowo podkreślenia wymaga fakt, że status prawny, zakres kompetencji a także odpowiedzialność adwokatów regulują pzrepisy ustawy z dnia 26 maja 1982 roku prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2002r Nr123 poz. 1058 z późn. zm.). Adwokat świadczący pomoc prawną z urzędu nie przestaje być podmiotem podlegającym rygorom wykonywanego zawodu, co oznacza, iż nadal podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej za postępowanie sprzeczne z prawem z zasadami etyki lub godności zawodu bądź za naruszenie swoich obowiązków zawodowych. Odpowiedzialność zawodowa adwokata określona ustawą Prawo o adwokaturze dotyczy zatem wszelkich czynności zawodowych wynikających z zakresu posiadanych przez adwokata uprawnień i brak jest podstaw do uznania, że w przypadku wykonywania tych czynności z urzędu odpowiedzialność modłaby zostać przeniesiona na zleceniodawcę (np. na sąd).
Dodatkowo należy zaznaczyć, że sąd odpowiada za wydany wyrok oraz za zapewnienie np. oskarżonemu prawa do obrony. Natomiast nie ma w przedmiotowej sprawie tożsamości czynności (sądu i adwokata), których odbiorcą jest uczestnik postępowania sądowego korzystający z pomocy prawnej. Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że czynności wykonywane przez adwokatów nie korzystają z wyłączenia z zakresu ustawy o podatku od towarów i usług gdyż nie jest spełniony jeden z warunków określonych w art.15 ust.3 pkt3 ustawy o VAT w zakresie odpowiedzialności zlecającego za wykonanie czynności za ich wykonanie przez zleceniodawcę. Zatem w stosunku do dwokata świadczącego pomoc prawną z urzędu będącego podatnikiem podatku od towarów i usług mają zastosowanie ogólne zasady określone w ustawie o VAT dotyczące wystawiania faktur, prowadzenia ewidencji i rozliczania podatku.