![](https://g.infor.pl/p/_files/37868000/vat-euro-37867709.jpg)
Temat interpretacji
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że podatnik zakupuje gaz płynny celem dalszej odsprzedaży, który jest przelewany z autocysterny do zbiorników, a następnie do butli 11 kg. Podczas powyższych czynności powstają ubytki naturalne.
Pytanie podatnika dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług ubytków powstałych w czasie transportu, magazynowania i produkcji gazu płynnego. Powstałe ubytki mieszczą się w dopuszczalnych normach, określonych w ustawie z dnia 23.01.2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.) i zostały zatwierdzone decyzją Naczelnika Urzędu Celnego
w ... w dniu 19.04.2005 r.
Zgodnie ze stanowiskiem podatnika, nie należy naliczać podatku VAT od powstałych ubytków, ponieważ zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku VAT opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i świadczenie usług. Ubytki naturalne nie podlegają dalszej odsprzedaży.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
- eksport towarów,
- import towarów,
- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Powyższe czynności podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa, o czym stanowi ust. 2 art. 5 w/w ustawy.
Opodatkowaniu podatkiem VAT, w myśl art. 14 w/w ustawy podlegają również towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:
1) rozwiązania spółki cywilnej,
2) zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.
Stosownie do art. 7 ustawy o VAT, przez dostawę towarów o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Natomiast przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, zgodnie z art. 8 ustawy o podatku VAT rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku VAT.
W w/w art. 5 ustawy o VAT, określającym czynności podlegające opodatkowaniu oraz w definicjach dostawy towarów i świadczenia usług nie zostały wymienione ubytki powstałe w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Biorąc pod uwagę powyższe ubytki powstałe w czasie transportu, magazynowania i produkcji gazu płynnego nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.
Tut. organ informuje, że niniejsza interpretacja została udzielona na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika oraz na podstawie stanu prawnego obowiązującego na dzień udzielenia interpretacji.
Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.