Temat interpretacji
Dnia 21 listopada 2005r. podatnik złożył w trybie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik jako podwykonawca świadczy usługi montażu szaf z drzwiami suwanymi - (zabudowa stała) w budynkach mieszkalnych położonych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Usługi te są wykonywane z materiałów zleceniodawcy, które przewozi własnym środkiem transportu na miejsce montażu. Wykonanie prac montażowych podatnik dokumentuje fakturami VAT, wystawianymi na rzecz zleceniodawcy. Powyższe usługi dla celów podatkowych zostały sklasyfikowane do następującego grupowania (skierowane do podatnika pismo Urzędu Statystycznego w Łodzi nr OK-5672/KU-6431/2005 z dnia 27.10.2005r.):
I. w przypadku instalowania metalowych elementów szaf wnękowych - PKWiU 45.42.12-00.00 "roboty związane z montażem pozostałych metalowych elementów stolarki budowlanej";
II. w przypadku instalowania niemetalowych elementów szaf wnękowych - PKWiU 45.42.13-00.00 "Roboty związane z montażem pozostałych niemetalowych elementów stolarki budowlanej".
Zdaniem podatnika, usługa którą wykonuje powinna być opodatkowana preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 7 % z uwagi na to, że jest wykonywana w budynkach mieszkalnych. Nie ma znaczenia kto jest odbiorcą faktury sprzedaży świadczonych usług.
Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego podziela stanowisko podatnika zawarte w przedmiotowym wniosku i stwierdza co następuje:
W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z definicją zawartą w art. 8 ust. 1 powołanej ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (...). Stosownie do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa zarówno towary, jak i usługi identyfikowane są za pomocą klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej (por. art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy o VAT). Zgodnie z art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 129 ust. 1.
Art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT stanowi, że w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. Stosuje się stawkę w wysokości 7 % m. in. w odniesieniu do robót budowlano-montażowych (...) związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą (...) rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego (art. 146 ust. 2 ustawy o VAT).
Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się przez to budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111- Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112- Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113- Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (art. 2 pkt 12 ustawy o VAT).
W paragrafie 1 pkt 7 lit b) rozporządzenia z dnia 28 stycznia 2005r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 31 stycznia 2005r. Nr 17, poz. 150) Minister Finansów wprowadził również preferencyjną stawkę VAT 7 %, dla budowy, remontów i bieżącej konserwacji budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130): 1) domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych; 2) budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych. Rozporządzenie obowiązuje od 15 lutego 2005r.
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, przedmiotem czynności wykonywanych przez Stronę jest świadczenie usług montażu szaf wnękowych w budynkach mieszkalnych, które zostały sklasyfikowane przez organ statystyczny (pismo skierowane do podatnika z dnia 27.10.2005r.) do odpowiednich grupowań Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - punkt I i II cytowanego stanu faktycznego.
W świetle przytoczonych przepisów, organ podatkowy stoi na stanowisku, iż zastosowanie właściwej stawki podatkowej zależy od klasyfikacji danej czynności jako wyrobu bądź usługi w świetle norm statystycznych PKWiU- (por. art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy o VAT).
Zatem biorąc pod uwagę stan faktyczny i prawny, czynności wykonywane przez podatnika polegające na montażu szaf wnękowych w formie zabudowy stałej w obiektach budownictwa mieszkaniowego, sklasyfikowane w grupowaniach PKWiU 45.42.12-00.00 i 45.42.13-00.00, będą opodatkowane stawką preferencyjną w wysokości 7% - zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT. Wysokość stawki podatku nie zależy od tego, kto jest zleceniodawcą usług, ale od rodzaju obiektu (wg PKOB), w którym zostały one wykonane.
Mając na uwadze powyższy stan prawny i faktyczny orzeczono jak w sentencji.
Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań Nowe - Miasto informuje, że powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dacie wydania niniejszego postanowienia.