Temat interpretacji
W dniu 09.05.2005r. wpłynęło do tut. Organu pismo podatnika z dnia 09.05.2005r. dotyczące interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka rozważa możliwość sprzedaży:
- nieruchomości składającej się z budynków i budowli wybudowanych w 1974r.
- prawa wieczystego użytkowania gruntu działek na których położone są przedmiotowe budynki i budowle. Nieruchomość była częścią przedsiębiorstwa które w całości zostało wprowadzone do spółki przez jednego ze wspólników jako aport
niepieniężny. Strona nie poniosła żadnych nakładów na ulepszenie nieruchomośći.
W powyższej sprawie Strona przedstawia następujące stanowisko:
- dostawa nieruchomości jest zwolniona z podatku VAT w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 2 i art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT.
- zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu jest zwolniona z podatku VAT w oparciu par 8 ust. 1 pkt 12 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).
1. Dostawa nieruchomości: Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zwolnieniu od podatku poddano dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.Przez towary używane do celów zwolnienia od podatku rozumie się budynki budowle i ich części- jeżeli do końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, mineło co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT).
Zwolnienia od podatku dostawy towarów używanych nie stosuje się do dostawy towarów w postaci bydynków jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartośći początkowej, a podatnik:
- miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
- użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych (art. 43 ust. 6 ustawy o VAT).
Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę spółka:
- nie miała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego prze zakupie przedmiotowej nieruchomości,
- od końca roku, w którym zakończono budowę budynku, minęło co najmniej 5 lat,
- przed wprowadzeniem budynku do ewidencji
i w trakcie jego użytkowania spółka nie poniosła żadnych nakładów na ulepszenie nieruchomości.
2. Zbycie wieczystego prawa użytkowania gruntu: W myśl par. 8 ust. 1 pkt 12 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokośći 0%.
W związku z powyższym, Strona ma prawo do zastosowania zwolnienia przy przedmiotowej dostawie.
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Ponadto zgodnie z art. 14b par. 3 ustawy - Ordynacja podatkowa przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie