P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP/443-42/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.05.2005, sygn. PP/443-42/05, Urząd Skarbowy w Chełmie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 oraz art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ), art.41 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz.535 z późn.zm.) po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 13 maja 2005r. (uzupełnionego 16 maja 2005r.) Oddziału... o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej określenia stawki podatkowej przy wycenie zadania polegającego na wykonaniu robót budowlano-instalacyjnych wraz z dostawami przy budowie kompleksu administracyjnego stwierdzam, że stanowisko Jednostki jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 13 maja 2005r., uzupełnionym 16 maja 2005r. Oddział... zwrócił się do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem w sprawie określenia stawki podatkowej przy wycenie zadania polegającego na wykonaniu robót budowlano-instalacyjnych wraz z dostawami przy budowie kompleksu administracyjnego. W ramach wymagań wyceny ww. zadania Oddział zapisał w specyfikacji istotnych warunków zamówienia wymóg wyceny kosztów ryczałtowych obejmujących m.in. :

1.koszty związane z zajęciem pasa drogowego,2.koszty ubezpieczenia wykonywanych robót,3.koszty związane z objęciem dozorem technicznym urządzeń.

W projekcie umowy jest zapis, że przedmiotem zamówienia jest kompleksowe wykonanie robót budowlano-instalacyjnych wraz z dostawą oraz montażem sprzętu i urządzeń przy budowie stacji paliw. Wykonawca wykonuje całość zadania inwestycyjnego. Jednym ze składników przedmiotu zamówienia są koszty ryczałtowe stanowiące jego część. Oddział pyta, czy w przypadku, gdy Wykonawca zaoferuje określone powyżej usługi jako część szerszej usługi (np. koszt ubezpieczenia wykonywanych robót - jako koszt określony przez ubezpieczyciela oraz koszt rozeznania rynku ubezpieczeniowego i koszt przygotowania i złożenia wniosku o ubezpieczenie) powinien zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 22 %. Zdaniem Jednostki - zgodnie z przedmiotem zamówienia, Wykonawca powinien zastosować stawkę 22%.

Po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Przy ustalaniu stawki podatku od towarów i usług dla robót budowlanych należy brać pod uwagę grupę klasyfikacyjną całego obiektu będącego przedmiotem zadania. Przedmiotem zamówienia jest kompleksowe wykonanie robót budowlano-instalacyjnych przy budowie stacji paliw dla Oddziału...w Chełmie. Nie ma więc znaczenia dla objęcia podatkiem od towarów i usług wymienienie poszczególnych składników kosztów w klasyfikacjach statystycznych, gdyż stanowią one integralną część całego zadania. Dlatego też stawkę podatku w wysokości 22 % - zgodnie z art.41 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54 poz. 535 z późn.zm.)- należy zastosować do całego zadania będącego przedmiotem zamówienia. Zgodnie bowiem z art.29 ust.1 ustawy obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Tutejszy organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i udzielona została w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie skierowania zapytania do organu podatkowego oraz odpowiedzi na nie.

Zgodnie z art. 14b §1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika do czasu jej zmiany lub uchylenia wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5 art.14b Ordynacji podatkowej.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Zażalenie na niniejsze postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia zgodnie z art. 222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej.

Urząd Skarbowy w Chełmie