Temat interpretacji
Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług przewozu osób taksówką osobową. Ponadto w oparciu o zawartą umowę zlecenia wykonuje czynności polegające na dystrybucji ulotek i folderów reklamujących firmę zleceniodawcy oraz przeprowadzaniu ankiet z klientami. W zakresie wykonywania ww. czynności Podatnikowi przysługuje prawo swobody wyboru co do czasu i miejsca ich wykonania tj. może prowadzić ww.
czynności w różnej formie i przy użyciu różnych narzędzi. Za promocję firmy odpowiada zleceniodawca, który zaopatruje Podatnika w materiały i środki niezbędne do wykonania czynności określonych umową i z rozliczenia których jest on zobowiązany do zdawania comiesięcznego sprawozdania. Za wykonane czynności Podatnikowi przysługuje określone w umowie (ryczałtowo) wynagrodzenie, pomniejszone, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym od osób fizycznych, o stosowne potrącenia.
Zleceniobiorca nie odpowiada za efekt świadczonej w ramach przedmiotowej umowy usługi - ankes do przedmiotowej umowy przewiduje, iż odpowiedzialność z tytułu wykonania niniejszej umowy ponosi zleceniodawca (brak powiązania ilości rozdanych ulotek reklamowych z ilością zawartych umów ubezpieczeniowych).
Zajmując własne stanowisko w sprawie Podatnik uważa, iż otrzymane wynagrodzenie z tytułu czynności wykonywanych w ramach przedmiotowej umowy nie podlega, na podstawie art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a zatem nie będzie uwzględniane przy obliczaniu kwoty limitu uprawniającej go do korzystania ze zwolnienia podmiotowego.
Stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.
W świetle art. 15 ust. 1 ustawy o VAT za podatników podatku od towarów i usług uznaje się osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 tegoż artykułu.
Zgodnie natomiast z art. 15 ust. 3 pkt 2 i 3 ww. ustawy za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa powyżej, nie uznaje się czynności: wykonywanych przez osobę fizyczną na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką osoba fizyczna zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy,
lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy, oraz z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 - 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.
Uwzględniając powyższe w przypadku, gdy umowa zlecenia lub umowa o dzieło nie jest zawarta przez usługodawcę z jego pracodawcą, ani nie jest wykonywana na rzecz pracodawcy, a także w przypadku, gdy w tak nazwanych umowach nie określono wszystkich cech istotnych dla umowy o pracę takich jak: warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia, a przede wszystkim odpowiedzialności zatrudniającego za czynności
zatrudnionego - to podlegają one opodatkowaniu VAT z tytułu samodzielnej działalności gospodarczej, z uwagi na fakt, iż wykonujący te czynności usługodawca, nie jest wówczas pozbawiony przymiotu samodzielności przy realizacji tych umów na własny rachunek i ryzyko.
Z przedłożonej przez Pana umowy wynika, iż spełnia ona wymogi, o których mowa w art. 15 ust. 3 pkt 3 tj. tworzy stosunek prawny między zlecającym wykonanie czynności a Panem - wykonującym zlecenie, którego treścią jest zarówno określenie warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia z tytułu ich wykonania jak i określenie zasad odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.
Zatem mając na uwadze wyżej przytoczone przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny czynności wykonywane przez Pana w ramach przedmiotowej umowy nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a Pan z tytułu ich wykonania nie będzie podatnikiem VAT.
Stosownie natomiast do uregulowań art. 113 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro, z tym że do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Do wartości sprzedaży, o której mowa wyżej, nie wlicza się również odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.
Mając na uwadze powyższe uznać należy, iż przychody uzyskiwane przez Pana z tytułu czynności wykonywanych w ramach przedmiotowej umowy nie będą wliczane do kwoty limitu uprawniającej Pana do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w zakresie podatku od towarów i usług.
Jednocześnie informuje się, iż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 22.11.2004 r. w sprawie określenia kwoty uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 253, poz. 2528) kwota uprawniająca do zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług w roku 2005 określona została w wysokości 43.800 zł.
W przypadku natomiast przekroczenia ww. kwoty w trakcie roku podatkowego, o ile nie została ona przekroczona w roku poprzednim, podatnik traci przysługujące mu uprawnienie do zwolnienia w momencie przekroczenia tej kwoty (art. 113 ust. 5 ww. ustawy).