Jednostka zwróciła się do Naczelnika tutejszego Urzędu z zapytaniem, czy prawidłowo zaliczyła opłaty za roczne użytkowanie oprogramowania firmy "X", ... - Interpretacja - OP/PP/443/8a/2005/BS

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.04.2005, sygn. OP/PP/443/8a/2005/BS, Urząd Skarbowy w Tychach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Jednostka zwróciła się do Naczelnika tutejszego Urzędu z zapytaniem, czy prawidłowo zaliczyła opłaty za roczne użytkowanie oprogramowania firmy "X", która posiada siedzibę w Irlandii, do importu usług.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że strony nie zawarły umowy na korzystanie z oprogramowania, akceptując zasady partnerskie zamieszczone na stronie internetowej firmy "X". Oprogramowanie firmy "X" nie służy do dalszej odsprzedaży.

Zdaniem spółki w przypadku opłat za roczne użytkowanie oprogramowania firmy "X" mamy do czynienia z importem usług, a stroną obowiązaną do rozliczenia podatku będzie firma polska.

W odpowiedzi na powyższe tutejszy organ wyjaśnia, co następuje:W art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zdefiniowano pojęcie importu usług, przez który rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 tej ustawy.W art. 17 ust. 1 pkt 4 wskazano, że podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju ( Polski).Z kolei ust. 2 tego artykułu stanowi, że przepisów ust. 1 pkt 4 i 5 nie stosuje się w przypadku usług i towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju, z wyłączeniem usług określonych między innymi w art. 27 ust.3 (...), dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca.Chodzi w tym przypadku o katalog usług tzw. niematerialnych, wymienionych w art. 27 ust. 4 ustawy o VAT, które są świadczone przez podatników (usługodawców) mających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju na rzecz podatników (usługobiorców) mających siedzibę lub miejsce zamieszkania w Polsce, przy których miejscem świadczenia tych usług a zarazem miejscem opodatkowania jest zawsze miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.Biorąc pod uwagę powyższe oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku należy uznać iż spółka prawidłowo zaliczyła przedmiotową usługę do importu usług, przy których to właśnie usługobiorca jest podatnikiem.

Urząd Skarbowy w Tychach