Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Pana ..., zam. ..., z dnia 24 lutego 2005r. (wpływ do tut. Organu podatkowego w dniu 28 lutego 2005r.), uzupełnionego pismem z dnia 22 marca 2005r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego
postanawiam
uznać stanowisko Podatnika, iż rezygnując ze statusu rolnika ryczałtowego i rozszerzając dotychczas prowadzoną działalność gospodarczą o chów i hodowlę bydła będzie mógł przy spełnieniu określonych poniżej warunków odliczać podatek naliczony wynikający z otrzymanych faktur VAT dokumentujących dokonanie zakupu towarów związanych z tym rodzajem działalności gospodarczej, za prawidłowe.
UZASADNIENIE
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą oraz dodatkowo posiada status rolnika ryczałtowego, bowiem dokonuje sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej. Jako rolnik ryczałtowy Podatnik miał prawo przy sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej zastosować zwolnienie od podatku od towarów i usług. Jednocześnie Podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach dokonywanych w związku z prowadzoną działalnością rolniczą, miał natomiast prawo do otrzymania zryczałtowanego zwrotu podatku stanowiącego rekompensatę podatku zapłaconego w cenie towarów i usług nabywanych w celu prowadzenia działalności rolniczej.
We wniosku z dnia 24 lutego 2005r.Podatnik wskazał, że prowadzoną dotychczas działalność gospodarczą - wg zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej - handel hurtowy i detaliczny, usługi transportowo-sprzętowe, kompleksowe wykonawstwo robót ogólnobudowlanych i montażowych wszelkich branż, wykonawstwo robót budownictwa inżynieryjnego, wykonawstwo obiektów ochrony środowiska - zamierza rozszerzyć o chów i hodowlę bydła, dokonując zmiany w zaświadczeniu o dokonaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.
W związku z zamiarem zrezygnowania ze statusu rolnika ryczałtowego i dopisania do zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, działalności rolniczej - chowu i hodowli bydła, Podatnik stoi na stanowisku, iż będzie mógł dokonywać odliczenia podatku naliczonego od dokonanych w związku z chowem i hodowlą bydła zakupów: sprzętu, pasz, paliwa itp. Dodatkowo wnioskodawca nadmienia, iż sprzedaż w ramach działalności będzie odbywała się wyłącznie na podstawie wystawionych faktur VAT.
Tut. Organ podatkowy, rozstrzygając powyższą kwestię wziął pod uwagę co następuje:
Zgodnie z art. 43 ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) o podatku od towarów i usług rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku na podstawie ust.1 pkt 3, może zrezygnować z tego zwolnienia pod warunkiem:
- dokonania w poprzednim roku podatkowym dostawy produktów rolnych oraz świadczenia usług rolniczych o wartości przekraczającej 20.000 zł oraz
- dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i 2 oraz
- prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust.3 tej ustawy.
W świetle art. 15 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, zgodnie z brzmieniem którego działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Zatem chów i hodowlę bydła, o które Podatnik zamierza rozszerzyć prowadzoną dotychczas działalność poprzez dokonanie zmiany w zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, należy uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
Wobec powyższego jeżeli Podatnik spełnia warunki określone w ww. art. 43 ust. 3 ustawy o VAT, to zgodnie z treścią art. 86 ust.1 tej ustawy w zakresie, w jakim nabywane przez Podatnika towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, w tym wypadku związanych z chowem i hodowlą bydła, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących dokonanie zakupu np. pasz lub sprzętu.
Jednocześnie, tut. Organ podatkowy podkreśla, że kwestię możliwości dokonania odliczenia zakupu paliwa do samochodu wykorzystywanego dla celów prowadzonej działalności gospodarczej wyjaśnia art. 88 ust.1 pkt3, zgodnie z treścią którego obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku naliczonego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 cytowanej wcześniej ustawy o podatku od towarów i usług tj. samochodów osobowych lub innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż wynikająca ze wzoru:
DŁ = 357 kg + n x 68 kg
gdzie: DŁ- oznacza dopuszczalną ładowność
n -- oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscemdla kierowcy
Wobec powyższego postanawiam jak w sentencji.
Zaznacza się, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
W myśl art. 14b §1 i §2 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tut. Organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.