Temat interpretacji
Postanowienie
Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 21.03.2005r. (wpływ do tut. organu w dniu 23.03.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy podatku od towarów i usług w kwestii terminu odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie energii elektrycznej, energii cieplnej, wody, usuwania nieczystości oraz usług w zakresie gospodarki ściekami, usług telefonicznych
p o s t a n a w i a
uznać jako prawidłowe stanowisko Spółki przedstawione w powyższym wniosku.
Uzasadnienie
W dniu 23.03.2005r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek Spółki z dnia 21.03.2005r. z prośbą o udzielenie interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w sprawie terminu odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie energii elektrycznej, cieplnej, wody, usuwania nieczystości oraz usług w zakresie gospodarki ściekami, usług telefonicznych.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka jako nabywca w/w usług, otrzymuje co miesiąc faktury, na których termin płatności określono w miesiącu następnym.
Z uwagi na powyższe, pojawiła się w Spółce wątpliwość dotycząca terminu odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie w/w usług.
Zdaniem Spółki prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących nabycie przedmiotowych usług powstaje w rozliczeniu za miesiąc, w którym przypada termin płatności lub w miesiącu następnym.
W świetle przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego tut. organ wyjaśnia, iż zgodnie z art. 86 ust.10 pkt.3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 54, poz. 535 ze zmianami) , prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w przypadku nabycia towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt. 1 (tj. energii elektrycznej, energii cieplnej , usług telekomunikacyjnych, wody, oraz wywozu ścieków), jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy - powstaje w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności.
Natomiast w myśl art. 86 ust. 11 cyt. ustawy, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.
Powyższe oznacza, że w przypadku nabycia usług;
- energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego,
- telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych,
- rozprowadzania wody,
- gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwienia odpadów,
Spółka ma prawo obniżyć podatek należny o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących nabycie tych usług w rozliczeniu za miesiąc, w którym przypada termin płatności określony na fakturze lub w rozliczeniu za miesiąc następny.
Zatem w świetle powołanych przepisów stanowisko Spółki w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.
W związku z powyższym należało orzec jak w sentencji.
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę w rozpatrywanym wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Spółki, jest wiążąca - do czasu jej zmiany lub uchylenia - dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Spółki.
Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej, stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia (art. 236 § 2 pkt. 1 Ordynacji podatkowej). Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.