Temat interpretacji
Pismem z dnia 9 czerwca 2005r. Gmina zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:
Gmina przeprowadzi inwestycję komunalną polegającą na budowie oczyszczalni ścieków i systemu kanalizacji sanitarnej.
Gmina również będzie podmiotem sprzedającym usługi (odbiór zrzucanych ścieków i ich utylizacja) w oparciu o umowy cywilnoprawne. Inwestycja będzie w części współfinansowana ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej. Zakupy towarów i usług dokonywane w związku z realizacją inwestycji będą miały związek wyłącznie ze świadczeniem w przyszłości usług opodatkowanych. Po zrealizowaniu inwestycji powstały majątek będzie środkiem trwałym gminy.W powyższym stanie faktycznym podatnik sformułował następujące pytanie:Czy uregulowania prawne pozwalają na zwrot podatku naliczonego dokonanych zakupów związanych z realizacją inwestycji, finansowanej w części ze środków pomocowych?Zaprezentował własne stanowisko w przedmiotowej sprawie:Gminie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z realizacją w/w inwestycji na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Treść tego przepisu wskazuje na kilka kwestii. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego przysługuje jedynie
podatnikom i jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonania czynności opodatkowanych.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, co następuje:
W przypadku podmiotów będących podatnikami podatku od towarów i usług obowiązuje generalna zasada, zawarta w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust.4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że zakupy towarów i usług, dokonywane w związku z realizacją inwestycji, polegającej na budowie systemu kanalizacji, która będzie stanowiła środek trwały Gminy, mają związek wyłącznie ze świadczeniem (w przyszłości) usług opodatkowanych. Powyższe uprawnia podatnika do skorzystania na zasadach określonych w ww. przepisie art. 86 cyt. ustawy, z prawa do obniżenia podatku należnego o wartość podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących zakupy dokonywane w związku z realizacją opisanej inwestycji. W związku z powyższym, stanowisko Gminy zawarte w piśmie z dnia 09.06.2005r. uzupełnione pismem w dniu 17.06.2005r. jest prawidłowe.
Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta (art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia. Zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej)