Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług remontowo-budowlano-instalacyjnych.Ob... - Interpretacja - PP-443/21/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.04.2005, sygn. PP-443/21/05, Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług remontowo-budowlano-instalacyjnych.Obecnie wykonuje Pan usługi polegające na budowie kanalizacji sanitarnej z przyłączami domowymi, przepompowniami ścieków i rurociągiem tłoczonym.Zakres rzeczowy umowy obejmuje: wykonanie kanalizacji sanitarnej-grawitacyjnej, sieci kanalizacji sanitarnej-ciśnieniowej, przykanalików, pompowni oraz odbudowę dróg. Inwestor oświadczył, że zakres prac wynikający z umowy jest inwestycją w zakresie infrastruktury związanej z budownictwem mieszkaniowym w całości (100%), która ma służyć budownictwu mieszkaniowemu istniejącemu i przyszłemu.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - stawkę 7% stosuje się w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym oraz infrastrukturą towarzyszącą. Jednocześnie ustawodawca przepisem art. 146 ust. 2 ustawy określił, że przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym oraz infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się roboty dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów budownictwa mieszkaniowego. Natomiast infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu to, stosownie do art. 146 ust. 3 ustawy o VAT:

1. sieci rozprowadzające wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,

2. urządzanie i zagospodarowywanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego - w szczególności drogi, dojścia, dojazdy i małą architekturę,

3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, ciepłownie elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne,
- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Zgodnie z definicją legalną zawartą w art. 4 pkt 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 71 z 2000 r., poz. 838 ze zm.), droga to budowla wraz z drogowymi obiektami inżynieryjnymi, urządzeniami oraz instalacjami, stanowiąca całość techniczno-użytkową, przeznaczona do prowadzenia ruchu drogowego, zlokalizowana w pasie drogowym.

Drogi gminne, w myśl art. 2 ust. 1 tej ustawy, są drogami publicznymi. Również ulice w ciągu dróg gminnych mają kategorię dróg publicznych.

Zatem roboty budowlano-montażowe dot. tych dróg (tzw. inwestycje drogowe) nie są prowadzone w ramach budownictwa mieszkaniowego i nie stanowią infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, gdyż drogi te są elementem układu komunikacyjnego na terenie gminy.

Do zastosowania stawki 7% nie jest wystarczające to, że droga obsługuje m. in. budownictwo mieszkaniowe. Aby droga mogła być uznana za infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, winna służyć tylko temu budownictwu (drogi dojazdowe, osiedlowe, ulice). Drogi gminne nie powstają i nie istnieją w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, rozumianych w kontekście art. 146 ust. 3 ustawy o VAT (choć oczywiście mogą przebiegać przez obszar zabudowany), lecz są elementem szeroko rozumianego układu komunikacyjnego na terenie gminy. Zatem ich remontów nie można zaliczyć do kategorii robót budowlano-montażowych związanych z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu.

Jeżeli droga będzie służyła nie tylko do realizacji zadań budownictwa mieszkaniowego, ale także do innych zadań, należy przy jej odbudowie zastosować stawkę 22%.

W sytuacji, gdy roboty budowlane dotyczą infrastruktury towarzyszącej związanej zarówno z budownictwem mieszkaniowym jak i przemysłowym, wówczas zgodnie z postanowieniem art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o VAT, obniżona do wysokości 7% stawka podatku od towarów i usług ma zastosowanie wyłącznie do infrastruktury towarzyszącej, związanej z budownictwem mieszkaniowym.

W związku z powyższym, na podstawie posiadanych dokumentów kosztorysowych i projektowych, należy wyodrębnić część związaną z budownictwem mieszkaniowym i opodatkować stawką 7%, pozostałą część - stawką 22%.

Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim