Temat interpretacji
Działając na podstawie art.1 4 a § 1 i § 4, art. 93 a ustawy z dnia 29.08.1997 r.Ordynacja podatkowa (j. t.. Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz.60.), art. 6 i art. 14 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), ustawy z dnia 02.07. 2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808), w odpowiedzi na pisemny wniosek podatnika: M i R K, z dnia 16.01.2005 r., otrzymany przez tutejszy organ podatkowy w dniu 19.01.2005 r. o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym: czy przekształcenie przedsiębiorstwa z działalności gospodarczej na imię obojga małżonków w spółkę cywilną w trybie art. 93 a ordynacji podatkowej nie zostanie potraktowane jako likwidacja dotychczasowej działalności i nie spowoduje obowiązku zapłaty podatku od remanentu likwidacyjnego? Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesku po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy, który uważa, że przekształcenie przedsiębiorstwa z działalności na imię obojga w spółkę cywilną nie zostanie potraktowane jako likwidacja dotychczasowej działalności, a tylko przekształcenie formy organizacyjo-prawnej postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.
W dniu 19.01.2005 r. wpłynął do tut. Organu podatkowego pisemny wniosek podatnika - M i R K o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Wnioskodawca pyta: czy przekształcenie przedsiębiorstwa z działalności gospodarczej na imię obojga małżonków w spółkę cywilną w trybie art. 93 a ordynacji podatkowej nie zostanie potraktowane jako likwidacja dotychczasowej działalności i nie spowoduje obowiązku zapłaty podatku od remanentu likwidacyjnego?
Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż podatnik wraz z małżonką prowadzi działalność gospodarczą w oparciu o jeden wpis do ewidencji działalności gospodarczej. W zakresie podatku od towarów i usług składane są deklaracje VAT-7 przez jednego z małżonków, który został zarejestrowany jako podatnik VAT (R K ). Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 2.07.2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808) małżonkowie zostali zobligowani do zmiany posiadanego wspólnego wpisu oraz wpisania go pod nowym numerem do ewidencji działalności gospodarczej.
Według wnioskodawcy przekształcenie przedsiębiorstwa z działalności na imię obojga w spółkę nie powoduje likwidacji dotychczasowej działalności, a tylko przekształcenie formy organizacyjno-prawnej.
Po wnikliwej analizie przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesku postanawia jak w sentencji (postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe), ponieważ: Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535) o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Jeżeli małżonkowie prowadzą jedno przedsiębiorstwo pod jednym numerem w ewidencji działalności gospodarczej, to wówczas dla celów podatku VAT, jak ma to miejsce w przedmiotowej sprawie, przyjmuje się, że podatnikiem jest jeden z małżonków (osoba fizyczna). Jeżeli podatnicy dokonają zmiany formy organizacyjnej prowadzonej działalności, w wyniku czego utworzą spółkę cywilną, do której zostanie wniesione aportem ich przedsiębiorstwo, to spółka ta wstąpi we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki związane z tym przedsiębiorstwem,. Powyższe wynika z art. 93 a ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), który mówi w § 1, że osoba prawna zawiązana w wyniku przekształcenia spółki nie mającej osobowości prawnej wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki oraz mówi w § 2, że przepis § 1 stosuje się odpowiednio do spółki nie mającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.W powołanych powyżej przepisach przekształcenie związane jest ściśle z wniesieniem przedsiębiorstwa do spółki, na mocy zaś art. 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.
W związku z powyższym w przypadku przekształcenia działalności prowadzonej przez małżonków w spółkę cywilną żadne skutki w podatku od towarów i usług nie wystąpią., a tym samym w sprawie tej nie będą miały zastosowania przepisy art. 14 ustawy o VAT dotyczące opodatkowania towarów na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.
Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia .Zgodnie z art.14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia , jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.