Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym w 1994 r. Strona dokonała zakupu nieruchomości składajacej się z działek o łacznej powierzchni 2 ha 786 mk... - Interpretacja - PP-443/27/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.04.2005, sygn. PP-443/27/2005, Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym w 1994 r. Strona dokonała zakupu nieruchomości składajacej się z działek o łacznej powierzchni 2 ha 786 mkw. będących w wieczystym użytkowaniu wraz ze znajdującymi się budynkami stanowiacą zorganizowaną odrębną część przedsiębiorstwa. Powyższa transakcja nie podlegała podatkowi VAT.

Następnie w październiku 1994 r. dokonano sprzedaży części budynków wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntów, pozostałą część Strona użytkuje do chwili obecnej. W 1996 r. i 1997 r. dokonano nakładów inwestycyjnych, które przekroczyły 100% wartości budynku. Podatek naliczony od tych nakładów był odliczony. Obecnie Strona nosi się z zamiarem sprzedaży przedmiotowego budynku wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu.
Zdaniem strony sprzedaż ta powinna korzystać ze zwolnienia z podatku VAT.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. informuje jak niżej:

Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy ich zakupie; zwolnienie dotyczy również używanych budynków, budowli lub ich części, będących przedmiotem najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Przez towary używane dla celów zwolnienia od podatku, zgodnie z definicją zawartą w art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku VAT, rozumie się budynki, lub ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę, minęło co najmniej 5 lat.

Jednocześnie od wspomnianego zwolnienia, w art. 43 ust. 6 cytowanej ustawy ustawodawca zawarł wyjątek, kiedy zwolnienia tego przy sprzedaży używanego budynku nie stosuje się. Zgodnie z powyższym przepisem sprzedaż budynku lub jego części będącego towarem używanym nie będzie korzystać ze zwolnienia, jeżeli będą spełnione łącznie trzy warunki, tj:

  1. wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie budynku stanowiły co najmniej 30 % wartosci początkowej,
  2. podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony od tych wydatków,
  3. podatnik użytkował budynek w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Niespełnienie któregokolwiek z wyżej wymienionych warunków oznacza, iż sprzedaż budynku, będącego towarem używanym podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

Biorac pod uwagę stan faktyczny przedstawiony przez Stronę należy stwierdzić, że sprzedaż przedmiotowego budynku będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT ponieważ jest użytkowany w okresie dłuższym niż 5 lat.

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zmianami) zwolnono od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim