Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60, tekst jednolity), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.03.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku - stanowisko dotyczące prawa do odliczenia podatku VAT od miejsca parkingowego w garażu podziemnym jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W swoim piśmie Pan .... informuje, iż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie doradztwa podatkowego. Swoje biuro prowadzi w miejscu zamieszkania, ale ma problem z zapewnieniem klientom miejsc parkingowych. W związku z tym zamierza dokonać zakupu miejsca parkingowego w garażu podziemnym i przeznaczyć go dla klientów swojej firmy.
Pan .... uważa, że będzie mu przysługiwało prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury zakupu tego miejsca parkingowego.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.):
"W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124."
Na podstawie przytoczonego wyżej przepisu należy stwierdzić, że jeżeli zakupione miejsce parkingowe będzie wykorzystywane przez firmę do wykonywania czynności opodatkowanych - to firmie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury zakupu tego miejsca.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika-płatnika-inkasenta-następcy prawnego podatnika-osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
- w dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.