P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1471/NTR2/443-212/05/MŻ

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.06.2005, sygn. 1471/NTR2/443-212/05/MŻ, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Sp. z o.o. z dnia 11.04.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uzupełnionego pismem z dnia 08.06.2005 r., Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że do obrotu na terytorium krajów członkowskich Wspólnoty został dopuszczony na podstawie pozwolenia wydanego przez Komisję Europejską, w ramach tzw. procedury scentralizowanej, produkt leczniczy o nazwie "Velcade". Produkt ten został wpisany do Wspólnotowego Rejestru Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi obowiązującego w Unii Europejskiej (rejestr centralny), natomiast nie został wpisany do krajowego Rejestru Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (rejestr krajowy). Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż w/w produkt zaliczany zgodnie z pismem Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 20.04.2005 r. nr OK-5672/KW-237/2005 do grupy PKWiU 24.42.13-80 "Leki zawierające zmieszane lub niezmieszane produkty pakowane do sprzedaży detalicznej, gdzie indziej niesklasyfikowane", dopuszczony do obrotu na terytorium krajów Unii Europejskiej oraz wpisany do rejestru centralnego, podlega opodatkowaniu 7% stawką podatku od towarów i usług mimo, iż nie jest wpisany do rejestru krajowego. Ponadto w dniu 13.06.2005 r. Strona przesłała, jako uzupełnienie wniosku, fragment aktualnego wykazu produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu na podstawie pozwoleń wydanych przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską (część B), wydanego w drodze obwieszczenia Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych z dnia 06.04.2005 r. w sprawie ogłoszenia Urzędowego Wykazu Produktów Leczniczych Dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej według stanu na dzień 31.01.2005 r.W w/w wykazie pod poz. 610 wymieniony został lek "Velcade".

Na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 53, poz. 533) dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są produkty lecznicze, które uzyskały pozwolenie na dopuszczenie do obrotu, określone w art. 23 ust. 1 ustawy. W myśl art. 28 ust. 1 tej ustawy produkt leczniczy dopuszczony do obrotu podlega wpisowi do Rejestru Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, (zwanego "Rejestrem"). Sposób i tryb prowadzenia tego Rejestru określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 4 listopada 2002 r. (Dz. U. Nr 191, poz. 1600).

Jednocześnie stosownie do art. 3 ust. 2 ustawy do obrotu dopuszczone są także produkty lecznicze, które uzyskały pozwolenie wydane przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską.

Natomiast wspomniany wyżej wykaz stanowi załącznik do obwieszczenia Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych z dnia 6 kwietnia 2005 r. w sprawie Urzędowego Wykazu Produktów Leczniczych Dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wydanego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. f ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (Dz. U. Nr 126, poz. 1379 ze zm.). Zgodnie z w/w przepisem do zadań wspomnianego Urzędu, w zakresie produktów leczniczych, należy m.in. ogłaszanie w dzienniku urzędowym Ministra Zdrowia Urzędowego Wykazu Produktów Leczniczych Dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) dla dostawy towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy stawka podatku wynosi 7% , z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Pod poz. 79 w/w załącznika wymienione zostały "produkty lecznicze wpisane do Rejestru Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o którym mowa w przepisach o Prawie farmaceutycznym" (PKWiU ex 24.4). Z cytowanego przepisu wynika, że zastosowanie obniżonej, 7% stawki podatku od towarów i usług do dostawy produktów leczniczych uzależnione zostało od łącznego spełnienia następujących warunków:
1)produkt leczniczy musi należeć do grupowania PKWiU ex 24.4 oraz
2)musi być wpisany do Rejestru Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o którym mowa w przepisach o prawie farmaceutycznym.
Oznacza to, iż samo dopuszczenie produktu leczniczego do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niewystarczające do objęcia jego dostawy na terytorium kraju stawką 7%. Konieczne jest również jego wpisanie do Rejestru Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Mając zatem na uwadze, iż Urzędowy Wykaz Produktów Leczniczych Dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie jest tożsamy z Rejestrem Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, należy stwierdzić, że leki (produkty lecznicze) zaliczane według PKWiU do grupowania 24.4 oraz dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (co potwierdza wspomniany Wykaz), ale niewpisane do Rejestru, nie spełniają warunków określonych w w/w przepisie ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym ich dostawa nie korzysta w podatku od towarów i usług z opodatkowania preferencyjną stawką 7%, o której mowa w tym przepisie.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego zauważa, iż rozporządzeniem Ministerstwa Finansów z dnia 25 maja 2005 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 797) dodano do w/w rozporządzenia § 5 ust. 9, w myśl którego obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się również do produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium kraju, które uzyskały pozwolenie wydane przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską. Powyższe potwierdza stanowisko, iż w okresie do 30.05.2005 r. dostawa produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium kraju na podstawie pozwolenia wydanego przez Komisję Europejską w ramach tzw. procedury scentralizowanej i wpisanych do Wspólnotowego Rejestru Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi obowiązującego w Unii Europejskiej podlegała opodatkowaniu stawką 22 % jako nie objęta preferencją wynikającą z przepisu art. 41 ust. 2 w związku z poz. 79 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa), w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie