Temat interpretacji
Spółka prowadząc działalność gospodarczą dokonuje zakupu towarów i usług służących reklamie swych usług (długopisy z nadrukiem firmowym, ulotki reklamowe, kalendarzyki, ogłoszenia prasowe i radiowe itp.) oraz reprezentacji (wiązanki kwiatów składanych pod pomnikami w trakcie uroczystości miejskich i państwowych, kartki świąteczne itp.).
Zdaniem Spółki żaden z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie wyklucza możliwości odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach zakupu towarów i usług przekazywanych na potrzeby reprezentacji i reklamy.
Po rozpatrzeniu sprawy organ podatkowy stwierdza:
Spółka ponosi wydatki na cele reprezentacji i reklamy. Uznaje, że wydatki te są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Przepis art.7 ust.2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 z 2004r. ze zm.) stanowi, że dostawą towarów jest także przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników ..., jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Nabywane przez Spółkę towary i usługi służące reprezentacji i reklamie, których celem jest promocja przedsiębiorstwa i sprzedawanych przez nie towarów i usług dla osiągania lub zwiększenia obrotów. Zatem uznać należy, że czynności te nie mieszczą się w przepisach wyżej podanego art.7 ust.2 ustawy o VAT.
Przekazanie przez Spółkę materiałów reklamowych (długopisy z nadrukiem firmowym, ulotki reklamowe, kalendarzyki itp.) potencjalnym klientom oraz przekazywanie towarów w celach reprezentacji (wiązanek składanych pod pomnikami, kartki świąteczne itp.) związane jest z prowadzonym przedsiębiorstwem, nie podlega więc opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Nie oznacza to jednak pozbawienia Spółki prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu towarów i usług służących celom reprezentacji i reklamy, w przypadku gdy nabycie ich zaliczane jest do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.
Stanowisko Spółki podane we wniosku uznano za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.