Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika l.dz. F/186/2005 z dnia 13.09.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu dnia 16.09.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania stawką podatku w wysokości 22 % dostawy utwardzenia betonowego wraz z murem oporowym, instalacją odwodnienia i ogrodzeniem, w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT,
stwierdza, że :
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
UZASADNIENIE
W 1974 r. podmiot, którego następcą prawnym jest Podatnik, wykonał utwardzenie betonowe, mur prefabrykowany oporowy, instalację odwodnienia ? drenaż ceramiczny oraz ogrodzenie. Na mocy aktu notarialnego w 1989 r. powyższe prace zostały wniesione jako aport do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Podatnik odkupił je od spółki z o.o. w sierpniu 2005 r. Strony uznały transakcję jako niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Podatnik zamierza zbyć prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z przedmiotowymi pracami.
W związku z powyższym stanem faktycznym Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy dostawa wykonanego na gruncie niezabudowanym utwardzenia betonowego wraz z murem oporowym, instalacją odwodnienia i ogrodzeniem podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zdaniem Podatnika sprzedaż utwardzenia betonowego podlega opodatkowaniu z zastosowaniem stawki podatku 22 %.
Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje :
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik zamierza dokonać dostawy wykonanego w 1974 r. na gruncie niezabudowanym utwardzenia betonowego, muru oporowego, instalacji odwodnienia i ogrodzenia. Podatnik nabył je w sierpniu 2005 r., transakcja nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Definicję towarów zawiera art. 2 pkt 6 ustawy o VAT stanowiący, że rozumie się przez to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Przepis art. 7 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
W myśl art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2 ? 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części ? jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.
W myśl art. 43 ust. 6 cytowanej ustawy zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik :
- miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków ;
- użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.
Aby jednak przepis ten znalazł zastosowanie, a tym samym wyłączył zastosowanie zwolnienia od podatku dostawy budynków, budowli lub ich części jako towarów używanych, muszą zostać spełnione kumulatywnie zawarte w nim warunki:
- poniesienie przez Podatnika wydatków na ulepszenie w wysokości co najmniej 30% wartości początkowej,
- prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków na ulepszenie,
- użytkowanie tych towarów przez okres krótszy niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.
Nie spełnienie którejkolwiek z wyżej wymienionych przesłanek powoduje niezastosowanie do przedstawionego stanu faktycznego przepisu art. 43 ust. 6 ustawy o VAT.
W ocenie tut. Organu poniesienie przez Podatnika wydatków na ulepszenie (w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym) budynku, budowli lub ich części, przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania, w wysokości mniejszej niż 30% wartości początkowej (a tym bardziej brak jakichkolwiek wydatków na ulepszenie) będzie skutkował brakiem podstaw do wyłączenia prawa do zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 6 ustawy o VAT.
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, z którego wynika, że :
- przedmiotowe części budowli (utwardzenie betonowe, mur oporowy, instalacja odwodnienia i ogrodzenie) stanowią towar używany - z uwagi na zakończenie ich budowy w 1974 r.,
- dokonującemu ich dostawy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z uwagi na fakt, iż transakcja nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,
- nie zachodzą przesłanki wymienione w art. 43 ust. 6 ustawy o VAT (Podatnik nie dokonał ulepszeń)
dostawa utwardzenia betonowego, muru oporowego, instalacji odwodnienia i ogrodzenia podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.