Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 12.09.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu dnia 14.09.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie ustalenia prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach stwierdzających dokonanie sprzedaży na terytorium kraju, na których sprzedający poprzedzili swój numer identyfikacji podatkowej kodem PL, w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT,
stwierdza, że :
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
UZASADNIENIE
Podatnik, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, otrzymuje od kontrahentów faktury dokumentujące dokonanie sprzedaży na terytorium kraju, na których widnieje numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy poprzedzony kodem PL. Dotychczas Podatnik wystawiał noty korygujące, aby mieć możliwość odliczenia podatku naliczonego z takich faktur.
W związku z powyższym stanem faktycznym Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy przy transakcjach krajowych ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, jeżeli kontrahent posługuje się na fakturach numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL - bez wystawiania not korygujących.
Zdaniem Podatnika, z przepisów art. 97 ust. 10 ustawy o VAT nie wynika zakaz posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL w obrocie krajowym.
Ponadto, w ocenie Podatnika, w przepisie § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798), zwanego dalej rozporządzeniem, brak jest zastrzeżenia co do rodzaju numeru identyfikacji podatkowej, który powinna zawierać faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży - z kodem PL lub bez kodu - w przypadku dokonywania transakcji krajowych.
Również w art. 88 ust. 1 ustawy o VAT wśród przypadków, dla których nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego, nie zostało wymienione posługiwanie się przez podatnika w obrocie krajowym numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL.
Reasumując, zdaniem Podatnika, otrzymanie faktury dokumentującej transakcję krajową, na której sprzedawca umieścił numer identyfikacji podatkowej poprzedzony kodem PL, nie pozbawia nabywcy prawa do odliczenia wynikającego z takiej faktury podatku naliczonego. Tym samym nie ma potrzeby wystawiania noty korygującej przedmiotową fakturę.
Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje :
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik otrzymuje od kontrahentów faktury dokumentujące dokonanie sprzedaży na terytorium kraju, na których widnieje numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy poprzedzony kodem PL.
W myśl art. 96 ust. 11 ustawy o VAT podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny jest obowiązany umieszczać numer identyfikacji podatkowej na fakturach oraz w ofertach.
Zgodnie z art. 97 ust. 10 ustawy o VAT, posługiwanie się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL stanowi dla określonego grona podatników obowiązek w przypadku dokonywania wewnątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub przy nabywaniu usług, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy o VAT.
Stosownie do art. 106 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, minister właściwy do spraw finansów publicznych określi w drodze rozporządzenia szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania.
Na podstawie powyższej delegacji Minister Finansów wydał rozporządzenie, w którym określił m.in. szczegółowe zasady wystawiania faktur i dane, które powinny zawierać.
I tak, przepis § 9 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia stanowi, iż faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży, powinna zawierać co najmniej numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy.
Zgodnie z brzmieniem powołanych przepisów, w przypadku wystawiania faktury stwierdzającej dokonanie sprzedaży na terytorium kraju - musi ona zawierać numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy - co nie wyklucza zamieszczania dodatkowych danych o nim.
Należy wskazać, iż obowiązujące przepisy (art. 88 ustawy o VAT) nie przewidują negatywnych konsekwencji posługiwania się numerem VAT UE w obrocie krajowym.
Zatem należy uznać, że Podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT UE nie narusza obowiązujących w zakresie podatku od towarów i usług przepisów umieszczając kod PL przed numerem NIP na fakturach VAT dokumentujących sprzedaż krajową.
Istotną zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest istnienie związku tegoż podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. W art. 86 ust. 1 ustawy o VAT określając tę zasadę wskazano, że podatek naliczony podlega odliczeniu w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Wskazana zasada wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz nie podlegających temu podatkowi.
Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3 - 7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT).
Należy zatem stwierdzić, iż o ile spełnione są przesłanki określone w art. 86 ust.1 cyt. ustawy Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach VAT dokumentujących sprzedaż krajową, w których przed numerem NIP sprzedającego został umieszczony kod PL.
Jednocześnie tut. Organ nadmienia, iż zgodnie z § 18 ust. 1 rozporządzenia nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 9 ust. 1 pkt 5 - 12 rozporządzenia, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą.
Kod PL, umieszczony przed numerem identyfikacji podatkowej sprzedawcy na fakturach stwierdzających dokonanie sprzedaży na terytorium kraju, stanowi dodatkową informację - nie pomyłkę. Zatem wystawienie noty korygującej w świetle cytowanego wyżej przepisu jest nieuzasadnione.