Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 90 ust. 6 i ust. 10 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dnia 26.09.2005 r. (data wpływu 30.09.2005 r.), znak DK/135/05, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym przez Podatnika stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.
Wnioskiem z dnia 26.09.2005 r. Jednostka zwróciła się w sprawie udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług wskazując, iż świadczy usługi remontowo-montażowe opodatkowane podatkiem VAT. W październiku 2005 r. Jednostka zamierza wnieść do innej spółki aportem środki trwałe takie jak: grunty, budynki wraz z budowlami i 2 samochody osobowe oraz środki pieniężne. W Spółce nie występuje sprzedaż zwolniona.
W związku z tym Podatnik sformułował pytanie: ?czy w związku z przekazaniem aportu wystąpi korekta podatku naliczonego??. Podatnik wyraził stanowisko, iż na podstawie art. 90 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług korekta podatku naliczonego nie wystąpi, gdyż przy obliczaniu wskaźnika obrotów nie uwzględnia się obrotu uzyskanego z transakcji dotyczących nieruchomości, gdy czynności te dokonywane są sporadycznie. Natomiast przekazanie 2 samochodów stanowi minimalną wartość w stosunku do całego obrotu w związku z tym proporcja przekroczy 98%.
Mając powyższe na uwadze Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego jn:
Przepisy dotyczące odliczania częściowego podatku oraz korekt podatku naliczonego uregulowane zostały w rozdziale 2 miedzy innymi w art. 90 ust. 1 do ust. 10 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą. Przepis ust. 6 ww. artykułu stanowi, iż do obrotu o którym mowa w ust. 3 nie wlicza się między innymi obrotu uzyskanego z tytułu transakcji nieruchomości w zakresie w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie. Ponadto zgodnie z ust. 10 pkt. 1 (art. 90) ustawy w przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust od 2 do 8 przekroczy 98% podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego. Zgodnie natomiast z § 8 ust. 1 pkt. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego. Jak wynika z wyżej cytowanego przepisu przedmioty majątkowe (środki trwałe) wnoszone w formie wkładu niepieniężnego do spółki prawa handlowego są uznane za aporty zwolnione z podatku od towarów i usług.
Odnosząc zatem wyżej wymienione przepisy prawa podatkowego do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 26.09.2005 r. w ocenie tut. organu podatkowego stanowisko Podatnika przytoczone na wstępie należy uznać za prawidłowe.
Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie zaznacza również, iż w sytuacji gdy przedmiotem aportu są środki trwałe od których wcześniej podatnik odliczał podatek, a których przeznaczenie zmieniło się i stały się one przedmiotem czynności zwolnionej od podatku, a taką czynnością jest wniesienie aportu do spółki prawa handlowego zastosowanie będzie miał przepis art. 91 ust 7 ustawy. W związku z tym jeżeli podatnik przy nabyciu tych towarów miał prawo do obniżenia podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego i dokonał takiego obniżenia, po czym prawo to się zmieniło z uwagi na zmianę przeznaczenia nabytych towarów, podatnik jest zobowiązany do skorygowania podatku naliczonego, który został odliczony z tytułu nabycia tych towarów.
W sytuacji przedstawionej przez Podatnika przepis ten jednakże nie będzie miał zastosowania, gdy przedmiotem transakcji (aportu) będą nieruchomości i transakcja ta dokonywana jest sporadycznie. Zgodnie bowiem z art. 90 ust. 5 ustawy do obrotu, o którym mowa w ust. 3 nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów, o których mowa w art. 87 ust. 3, używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności.