Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U.z 1997r. nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Strony z dnia 03.08.2005r., uzupełnionym pismem z dnia 26.10.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego
postanawia
- uznać
stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 26.10.2005r. za nieprawidłowe.
Uzasadnienie
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Strona jest jednostką budżetową podległą naczelnym i centralnym organom administracji rządowej, powołaną do świadczenia usługw zakresie miar oraz przeprowadzania kontroli metrologicznych przyrządów pomiarowychw formie legalizacji. Strona świadczy również inne usługi w ramach umów cywilnoprawnych m.in. szkolenia specjalistyczne w dziedzinie miar na rzecz jednostek i podmiotów spoza administracji miar i pobiera za nie wynagrodzenie określone w w/w umowach. Za czynności wykonywane w ramach w/w umów cywilnoprawnych Strona wystawia faktury VAT. Główny Urząd Statystyczny zakwalifikował usługi szkoleniowe w zakresie miar świadczone przez Stronę do grupowania PKWiU o symbolu 80.42.20-00.00 "Usługi w zakresie pozostałych form kształcenia".
W związku z powyższym Wnioskodawca zapytuje czy zastosowana przez niego stawka podatku na usługi szkolenia w zakresie miar na rzecz jednostek spoza administracji jest słuszna.
Strona rozlicza w/w usługi szkolenia w zakresie miar na rzecz jednostek spoza administracji według stawki 22%
Zgodnie z zapisami art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarówi usług opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 7 w/w załącznika nr 4 wymieniono usługi w zakresie edukacji mieszczące się w grupowaniu PKWiU ex 80 - usługiw zakresie edukacji. W myśl art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)
usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych. Zastosowanie właściwej stawki podatku od towarów i usług lub też zwolnieniez tego podatku uzależnione jest od prawidłowego zakwalifikowania statystycznego usługi. Organem kompetentnym do wydawania opinii klasyfikacyjnych jest Urząd Statystyczny - organ ten określa właściwy symbol PKWiU konkretnej usługi na podstawie opisu dokonanego przez podmiot wykonujący usługę. Z uwagi zatem na fakt, iż świadczone przez Wnioskodawcę usługi szkolenia specjalistycznego w dziedzinie miar Główny Urząd Statystyczny zakwalifikował do grupowania PKWiU o symbolu 80.42.20-00.00 "Usługi w zakresie pozostałych form kształcenia" to podlegają one zwolnieniu z podatku od towarów i usług na podstawie w/w art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy. W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.
Niniejsza
interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia. Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.
W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.
Pouczenie
Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia(art. 236 Ordynacji podatkowej). Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.