Ze złożonego w dn. 22 sierpnia 2005r. zapytania wynika, iż Pani X otrzymała, jako osoba bezrobotna środki z Funduszu Pracy w wysokości 10.000zł na po... - Interpretacja - 1414/PP/PO/443-18/05/RN

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.10.2005, sygn. 1414/PP/PO/443-18/05/RN, Urząd Skarbowy w Nowym Dworze Mazowieckim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ze złożonego w dn. 22 sierpnia 2005r. zapytania wynika, iż Pani X otrzymała, jako osoba bezrobotna środki z Funduszu Pracy w wysokości 10.000zł na podjęcie działalności gospodarczej. Powyższą kwotę otrzymała w gotówce w kasie banku. Z otrzymanych środków może jedynie zakupić konkretne towary po określonych cenach ustalone w specyfikacji złożonej wraz z wnioskiem o przyznanie środków. Podatniczka ma obowiązek rozliczyć się z otrzymanych środków w ciągu 60 dni od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. Środki niewykorzystane lub wydatkowane na inne cele niż uwzględnione we wniosku muszą zostać zwrócone na konto urzędu. Strona jest czynnym podatnikiem podatku VAT od 25.07.2005r.Wnioskodawca sformułował następnie pytanie: czy przyznaną pomoc i wypłaconą w gotówce ma traktować jako dotację?

Wnioskodawca przedstawił w tej kwestii swoje stanowisko, zgodnie, z którym pomoc z urzędu nie jest opodatkowana podatkiem VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia, co następuje:W myśl art. 29 ust. 1 ustawy o VAT "Podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku."

Zgodnie z zapisem art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.), który brzmi "W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W świetle art. 86 ust. 2 pkt. 1 lit a) ustawy o VAT "Kwotę podatku naliczonego stanowi z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług." Należy mieć na uwadze zapis art. 88 ust. 1 pkt. 2 ustawy o VAT zgodnie, z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Niemniej jednak stosownie do art. 88 ust. 3 pkt. 1 w związku z art. 87 ust. 3 powyższy przepis nie dotyczy między innymi wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

W świetle wyżej cytowanych przepisów otrzymana przez podatnika pomoc finansowa na rozpoczęcie działalności gospodarczej nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Wydatki związane z nabyciem towarów oraz usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych stanowią koszt uzyskania przychodu w związku, z czym Podatnik ma prawo do odliczenia na zasadach ogólnych podatku naliczonego z faktur dokumentujących dane zakupy.

Urząd Skarbowy w Nowym Dworze Mazowieckim