Temat interpretacji
Na podstawie art. 14 a par. 1 i par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje stanowisko strony, przedstawione we wniosku złożonym w tutejszym urzędzie dnia 20.09.2005r o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zastosowania przez podwykonawcę i głównego wykonawcę stawki podatku VAT na usługę montażu stolarki budowlanej w budownictwie mieszkaniowym, za prawidłowe.
Przedmiot interpretacji.
Firma podatnika zamierza rozszerzyć działalność gospodarczą i oprócz handlu materiałami budowlanymi planuje zatrudnić pracowników, którzy wykonywaliby montaż sprzedawanej przez podatnika stolarki budowlanej w budownictwie mieszkaniowym. Przy większej ilości zleceń wykonanie tych prac będzie zlecone drugiej firmie. Podwykonawca za wykonaną usługę wystawiałby podatnikowi zlecającemu fakturę VAT ze stawka 7%, a podatnik za wykonaną usługę montażu wraz z materiałem obciążałby klienta fakturą VAT również ze stawką 7%. W związku z powyższym wystąpiono z zapytaniem, czy wystawiający fakturę VAT podwykonawca dla firmy zlecającej i główny wykonawca dla klienta za wykonane usługi montażu wraz z materiałem w budownictwie mieszkaniowym - ma prawo do zastosowania 7% VAT?
Stanowisko wnioskodawcy.
Zdaniem wnioskodawcy, firma będąca wykonawcą głównym ( która ponosi pełną odpowiedzialność wobec klienta za wykonaną usługę ) jak i podwykonawca mają prawo do zastosowania stawki 7% do świadczonych przez siebie usług na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. A ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.).
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy.
W myśl art. Art. 146 ust. 1 pkt. 2 ustawyz dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
Zgodnie z art. 146 ust. 2 powyższej ustawy przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie sie roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Pod pojęciem "obiekty budownictwa mieszkaniowego", zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
Zatem w przypadku rozszerzenia działalności gospodarczej o montaż sprzedawanej stolarki budowlanej, gdzie usługa montażu stolarki będzie związana z budownictwem mieszkaniowym - właściwą stawką podatku VAT za wykonane usługi będzie stawka preferencyjna 7%.
W przypadku wykonania usług w obiektach innych, niż wymienione w art. 2 pkt 12, stosuje się podstawową stawkę podatku VAT w wysokości 22%.
Charakter i przedmiot sprzedaży tzn. czy jest to sprzedaż towaru i usługi, czy tylko usługi, powinien wynikać z posiadanych dokumentów dotyczących danej transakcji. Jeśli z umowy zawartej pomiędzy wykonawcą usługi, a ostatecznym odbiorcą usługi wynika, że przedmiotem danej umowy jest wykonanie określonych robót z wykorzystaniem materiałów wykonawcy robót, wtedy przy ich opodatkowaniu obowiązuje jedna stawka podatku VAT, zgodna z przedmiotem umowy.
Zatem zastosowanie właściwej stawki podatku VAT przy wystawieniu faktury powinno wynikać z zawartych z kontrahentem umów (kosztorysów), z których będzie wynikało, co jest przedmiotem transakcji. Natomiast na zastosowanie stawki podatku VAT nie ma wpływu fakt, że usługi montażu są wykonywane przez podwykonawcę, gdyż rozliczenie tych usług będzie następowało pomiędzy firmą zlecającą podwykonawstwa, a podwykonawcą robót. W tym bowiem zakresie decydujące znaczenie ma rodzaj budynku, w którym dana usługa będzie świadczona.W związku z powyższym przedstawione w piśmie stanowisko jest prawidłowe.
Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz stan prawny obowiązujący w dacie wydania postanowienia. Zgodnie z art. 14b par. 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, lub inkasenta. Wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Powyższa interpretacja będzie miała zastosowanie pod warunkiem, że nie zmieni się stan faktyczny i prawny w przedmiotowej sprawie.