POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-61/05

www.shutterstock.com
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.11.2005, sygn. PP/443-61/05, Urząd Skarbowy w Brzesku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10 października 2005 r. (data wpływu: 12 października 2005 r.) uzupełnionego pismem z 25 października 2005 r. w sprawie udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W pismach z dnia 10 i 25 października 2005 r. zwrócił się Pan o udzielenie interpretacji dotyczącej mi. in. konieczności opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności polegających na wynajmie nieruchomości pod garaże. Oprócz planowanego wynajmu nieruchomości, prowadzi Pan działalność gospodarczą, będąc z tego tytułu czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Według stanowiska zaprezentowanego w pismach, przychody wynajmu działek na cele nierolnicze, tj. pod garaże, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W związku z tym, na udokumentowanie otrzymanych należności z tytułu najmu nieruchomości powinny być wystawiane faktury VAT, a obroty z tego tytułu powinny być wykazywane w deklaracjach dla podatku od towarów i usług VAT-7 łącznie z obrotami uzyskanymi z działalności gospodarczej.

W wyniku analizy wniosku strony, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizcznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Stosowanie zaś do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 zdanie drugie ww. ustawy).

W świetle powołanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług przyjąć należy, iż dzierżawa nieruchomości będąc usługą polegającą na wykorzystywaniu towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych, stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym, będąc czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, ma Pan obowiązek opodatkowania podatkiem kwot obrotu uzyskiwanych z tytułu czynszu dzierżawanego. Posiada Pan również obowiązek dokumentowania ich przez wystawianie faktur VAT, co wynika wprost z regulacji zawartej w art. 106 ust. 1 ustawy. Zgodnie bowiem z powołanym przepisem, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (...). Ponadto uzyskiwane przez Pana obroty z tytułu czynszów dzierżawnych powinny być wykazywane w deklaracjach dla podatku od towarów i usług, łącznie z pozostałymi obrotami.

Na dzień wydania niniejszego postanowienia, w powyższej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani też postępowanie przed sądem administracyjnym.

Mając powyższe na uwadze, orzeczono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzesku, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Brzesku