Temat interpretacji
Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54 poz.535 z poź. zm)- dalej ustawa o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usług budowlanych lub budowlano-montażowych.
Ustawodawca odmiennie uregulował również moment powstania obowiązku podatkowego dla usług stałej obsługi prawnej i biurowej, który powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonej w umowie lub fakturze - art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT.
Natomiast § 15 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005r. nr 95 poz. 798)- reguluje moment wystawienia faktur do powyższych usług. Zgodnie z powyższymi uregulowaniami fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, zastrzegając równocześnie, iż faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.
Zgodnie z art. 86 ust. ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11,12,16 i 18.W sytuacji, kiedy podatnik otrzyma prawidłowo wystawioną fakturę, tj. wystawioną zgodnie z przepisami ww. rozporządzenia, to oczywiście może dokonać odliczenia podatku naliczonego zawartego w tej fakturze zgodnie z przepisem art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy - zgodnie z przepisem art. 86 ust. 11.