POSTANOWIENIE - Interpretacja - D2-443/2/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.02.2005, sygn. D2-443/2/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06.01.2005 r. wpłynął Podatnika wniosek (uzupełniony pismem z dnia 21.01.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym postawiono pytanie:
- czy podatek VAT naliczony przy zakupach: usług transportu na mecze piłkarskie, energii elektrycznej i cieplnej, usług telekomunukacyjnych, środków na utrzymanie boisk (nawozy, woda, paliwo, środki ochrony), środków utrzymania czystości, sprzętu sportowego (stroje, piłki), usług medycznych, usług remontowych bieżących (trybun, zabudowa siedzisk), usług wynajmu sal sportowych i posiłków regeneracyjnych, można odliczyć w pełnej wysokości od podatku VAT należnego od sprzedaży towarów i usług
- przedstawiono nastepujący stan faktyczny: Towarzystwo osiąga obroty z tytułu sprzedaży reklamy realizowanej na stadionie (poprzez ogłoszenia, plansze na stadionie i reklamy na strojach sportowych) ze sprzedaży biletów na mecze piłkarskie. Towarzystwo dokonuje zakupów energii elektrycznej i cieplnej, usług telefonicznych, usług transportu młodzieży na mecze piłkarskie, zakup środków czystości i sprzętu sportowego, zakup posiłków regeneracyjnych, usług remontu trybun i budynków sportowych.
i zajęto następujące stanowisko:
zdaniem podatnika może on sobie odliczyć podatek naliczony przy zakupach w pełnej wysokości jako bezpośrednio lub pośrednio związany z wykonaniem usługi reklamowej.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika, lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:
a) Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 w/w ustawy o VAT, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Zgodnie z art. 90 ust. 2 w/w ustawy o VAT, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust.1 podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego z zastrzeżeniem ust. 10.

Zgodnie z art. 90 ust. 3 w/w ustawy o VAT, proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Zgodnie z art. 90 ust. 4 w/w ustawy o VAT, proporcję o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalona proporcja. Proporcje tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.

Zgodnie z pozycją 11 załącznika nr 4 do w/w ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi (PKWiU ex 92) związane z (...) rekreacją i sportem.

Zgodnie z pozycją 158 i 159 załącznika nr 3 do w/w ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 7 % podlegają usługi w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych oraz wstęp na imprezy sportowe.

b) Z wyżej cytowanych przepisów wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi jedynie w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Aby Podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupach konieczna jest bezpośrednia zależność między zakupami i podatkiem naliczonym a sprzedażą której te zakupy mają służyć. Zakupy i podatek naliczony z nimi związany ma generować sprzedaż i podatek należny. Warunkiem odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu tego towaru lub usługi, ma wynikać, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej Podatnika.

c) Wymienione przez Podatnika zakupy tj. zakup usług transportu młodzieży na mecze piłkarskie, zakup energii cieplnej, zakup sprzętu sportowego, zakup wynajmu sal sportowych, zakup posiłków regeneracyjnych będą związane bezpośrednio ze sportem. Usługi związane ze sportem podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Podatek naliczony przy zakupach związanych ze sportem nie podlega odliczeniu od podatku należnego.

Natomiast zakupy tj. zakup środków na utrzymanie boisk (nawozy, woda, paliwo, środki ochrony) zakup usług remontowych boisk i obiektów sportowych jest związany ze świadczeniem usługi opodatkowanej tj. usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61). Podatek naliczony przy zakupach związanych z działalnością stadionów i innych obiektów sportowych podlega odliczeniu od podatku należnego.

Ze świadczeniem usług reklamowych związane są zakupy dotyczące wyłącznie tej sprzedaży np. zakup tablicy świetlnej, zakup materiałów związanych z tą reklamą na stadionie.

Podatek naliczony przy zakupach towarów i usług, które są wykorzystywane zarówno przy sprzedaży towarów i usług podlegającej opodatkowaniu jak i zwolnieniu od podatku VAT i nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego do odliczenia, podatek naliczony przy takich zakupach podlega odliczeniu od podatku należnego w proporcji w jakiej można je przypisać czynnościom w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Proporcję tą Podatnik określa procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja.

Pouczenie

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie