Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przeworsku działając w oparciu o przepisy art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 2 pkt 12, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1 art. 146 ust. 1, pkt 2 i ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) ? po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05.10.2005 r. (data wpływu 07.10.2005 r.) w sprawie pisemnej interpretacji przepisów co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym postanawia stanowisko podatnika w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku uznać za prawidłowe.
Z przedstawionego stanu faktycznego przez wnioskodawcę wynika, że podatnik przeprowadza remont leśniczówki w której znajdują się pomieszczenia na kancelarie, lecz przewyższającą część stanowią pomieszczenia mieszkalne dla leśniczego. Przedmiotowy budynek został sklasyfikowany w PKOB między innymi w grupie 111, która obejmuje ?samodzielne budynki takie jak: pawilony, wille, domki wypoczynkowe, leśniczówki, domy mieszkalne w gospodarstwach rolnych, rezydencje wiejskie, domy letnie itp.?
Pytanie podatnika brzmi: Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować roboty budowlano ? montażowe dotyczące leśniczówki w której znajdują się pomieszczenia na kancelarię oraz pomieszczenia mieszkalne. Według oceny podatnika roboty remontowo ? budowlane wykonywane w budynku (leśniczówki) podlegają opodatkowaniu wg stawki podatku VAT w wysokości 7% zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przeworsku po rozpatrzeniu przedmiotowego wniosku stwierdził, że zgodnie z brzmieniem art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. W myśl dyspozycji art. 146 ust. 2 ustawy o VAT przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a) rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Definicja ustawowa obiektów budownictwa mieszkaniowego zamieszczona została w art. 2 ust. 12 ustawy o VAT, zgodnie z którą przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 Budynki zbiorowego zamieszkania wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Powyżej powołane przepisy ustawy nakazują w sprawie określenia stawki podatku właściwej dla robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą odnieść się do norm klasyfikacji statystycznych. Oznacza to, że stawkę podatku należy wywieść właśnie m.in. z zasad metodycznych grupowań statystycznych. Jeżeli zgodnie z tymi unormowaniami budynek, w którym wykonuje podatnik opisane wcześniej roboty budowlane, posiada jedną z ww. klasyfikacji PKOB, a fakt iż budynek, ten jest przeznaczony zarówno na cele mieszkaniowe jak i na potrzeby kancelarii nie wpływa na klasyfikację, wówczas podatnik jest uprawniony do stosowania do całości świadczonych w tym budynku robót budowlano ?montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych stawki podatku od towarów i usług 7%, zastosowanie stawki preferencyjnej nie jest uzależnione od sposobu wykorzystania części budynku lecz od jego właściwej klasyfikacji statystycznej (PKOB).
Według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych symbol PKOB Sekcja 1, Dział 11, Grupa 111, Klasa 1110 obejmuje samodzielne budynki takie jak: pawilony, wille, domki wypoczynkowe, leśniczówki, domy mieszkalne w gospodarstwach rolnych , rezydencje wiejskie, domy letnie i itp.
Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przeworsku stwierdził, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku, dotyczące ustalenia wysokości stawki podatku VAT na realizowaną inwestycję w zakresie remontu leśniczówki jest prawidłowe.