Temat interpretacji
Ustawa z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz.535) nie określa pojęć samochód osobowy i pojazd samochodowy. Taką definicję zawiera natomiast ustawa z dnia 20.06.1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2003r. Nr 58, poz.515 z pózn.zm.). Zgodnie z art.2 pkt 33 ww. ustawy pojazd samochodowy to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h. W myśl pkt 45 tego artykułu motocykle są traktowane jako pojazdy samochodowe jednośladowe lub z bocznym wózkiem - wielośladowe.
Wobec powyższego dla ustalenia wysokości odliczenia podatku naliczonego związanego z ratą leasingową stosuje się regulacje zawarte w art.86 ust.3, ust.5 i ust.7 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz.535).Według art. 86 ust. 3 ww. ustawy w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru: DŁ = 357kg + n x 68kg, gdzie: DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność, n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy - kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł.
Natomiast zgodnie z treścią art. 86 ust. 5 ww. ustawy dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której wyżej mowa, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.
W przypadku użytkowania na podstawie umowy leasingowej pojazdu samochodowego, który nie spełnia limitu ładowności obliczonego według podanego wyżej wzoru, kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot odliczenia nie może przekroczyć w całym okresie użytkowania kwoty 5.000 zł - art.86 ust.7 cyt. ustawy. W art.87 ust.7 ustawy znajduje się odniesienie do ust.3 i 5 tego artykułu, w których mowa jest o samochodach osobowych (bez określenia, że nie obejmują one np. pojazdów jednośladowych). Ponadto z treści ust.5 wynika, że pojazdy, które nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc uznaje się również za samochody osobowe.
Podatnik nie zarejestrował przedmiotowych umów w tutejszym urzędzie skarbowym do 14 maja 2004r.
Wobec powyższego powołane przepisy wskazują, iż w przypadku leasingu motocykli mają zastosowanie ograniczenia dotyczące możliwości odliczenia podatku VAT od rat leasingowych.
Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w rozpatrywanym piśmie i stan prawy obowiązujący w dniu jej wydania.