POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443/1/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.03.2005, sygn. PP/443/1/05, Urząd Skarbowy w Piszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

W dniu 04.01.2005 r. wpłynął do tutejszego urzędu wniosek o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowegoZ przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że strona z dniem 20.08.2000 r. zakończyła działalność gospodarczą (wynajem pokoi).

Czy związku z rozpoczęciem w 2005 r. wynajmu pokoi opodatkowanego w formie karty podatkowej będzie musiała być podatnikiem podatku VAT? Zdaniem strony nie musi być podatnikiem podatku VAT.

Ustosunkowując się do ww. stanu faktycznego organ podatkowy zważył, co następuje.

UZASADNIENIE

W świetle art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro i do wartości tej sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Zgodnie z ust. 5 tego artykułu, jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę.

W myśl art. 113 ust. 11 cytowanej ustawy podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1.

Z przedstawionego przez stronę stanu faktycznego wynika, że podatnik likwidacji działalności dokonała w 2000 r., a więc zgodnie z przepisem art. 113 ust. 11 może skorzystać z przysługującego zwolnienia określonego tym przepisem.Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Urząd Skarbowy w Piszu