Temat interpretacji
Pismem z dnia 24 stycznia 2005r. zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług.
Przedstawiony przez Pana stan faktyczny;
Prowadzi Pan działalność w zakresie handlu używanymi samochodami osobowymi. W swoim wniosku zwrócił się Pan z pytaniem, czy ewidencjonując przy zastosowaniu kasy rejestrującej sprzedaż opodatkowaną marżą może Pan na paragonie fiskalnym z kasy rejestrującej wprowadzić pod stawką zwolnioną kwotę nabycia pojazdu, a pod stawką podatku VAT 22% uzyskaną marżę, ewidencjonując w ten sposób całą wartość sprzedaży.Według Pana sposób ten jest dopuszczalny, albowiem nie narusza art.120, ust.16 ustawy o podatku od towarów i usług.
Biorąc pod uwagę przedstawiony w piśmie stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich stwierdza, że stanowisko Pana w tej sprawie jest nieprawidłowe i wyjaśnia co następuje;
W świetle art.120, ust. 16 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zmianami) podatnik stosujący zasadę opodatkowania od marży w wystawianych przez siebie fakturach nie wykazuje kwot podatku, w związku z czym faktura VAT marża, dokumentująca dostawę towarów używanych zawiera w swojej treści kwotę całej należności brutto z tytułu w/w dostawy, czyli cenę sprzedaży tego towaru stanowiącą kwotę nabycia towaru używanego powiększoną o kwotę marży, nie zaś kwotę samej marży. Dotyczy to również paragonów fiskalnych.
Zgodnie z § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych jakim muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz.U.Nr 108, poz.948 ze zmianami) podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo też marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników.
W myśl cytowanych przepisów paragon z kasy fiskalnej musi zawierać całą wartość sprzedaży wynikającej z faktury VAT marża, bez odrębnego wyszczególnienia marży. Dla potrzeb obliczenia kwoty marży i podatku VAT należy prowadzić ewidencję zawierającą kwotę nabycia danego towaru. Różnica pomiędzy kwotą sprzedaży a nabyciem stanowi kwotę marży, którą należy opodatkować.
Ponieważ kasy rejestrujące nie przewidują odrębnego zidentyfikowania sprzedaży opodatkowanej tylko od marży (dla której nie wyodrębnia się kwoty podatku VAT), należy wykorzystać aktualne możliwości kasy.
Według tut. organu podatkowego kasy rejestrujące posiadają różne opcje zaprogramowania sprzedaży i techniczne rozwiązania sposobu ewidencjonowania faktur VAT marża, co należy do zadań serwisanta. Fakt przyporządkowania sprzedaży do jednej z wolnych pozycji na kasie winien być odnotowany w książce serwisowej
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika (art.14b§1 Ordynacji podatkowej), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (14b §2 Ordynacji podatkowej).