Zdaniem strony usługi świadczone przez archiwa podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług, co wynika z dyspozycji art. 43 ust.1 pkt 1 ustawy ... - Interpretacja - PP-1-005/75/05

www.shutterstock.com
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.03.2005, sygn. PP-1-005/75/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zdaniem strony usługi świadczone przez archiwa podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług, co wynika z dyspozycji art. 43 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz.535 ze zm.).Organ podatkowy stwierdza, iż zgadza się z przedstawionym stanowiskiem, o ile stan faktyczny przedstawiony w piśmie jest zgodny ze stanem rzeczywistym.

Zgodnie z art.43 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. (Dz.U. Nr 54 poz.535 ze zm.), zwolnieniu od podatku VAT podlegają usługi wymienione w załączniku nr 4 do ww. ustawy. Należą do nich m.in. określone w poz.. 11 załącznika, oznaczone symbolem PKWiU - ex 92 usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem - z wyłączeniem m. in. usług wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5), co zostało określone w pkt 5 poz.11 załącznika.

Ww. symbole oznaczają następujące rodzaje wydawnictw:- książki, broszury, ulotki i podobne materiały drukowane w pojedynczych arkuszach,- książki, broszury, ulotki itp. z wyjątkiem słowników i encyklopedii- podręczniki szkolne, książki lub broszury dla dzieci,- publikacje informacyjne,- słowniki, encyklopedie, nuty, mapy,- gazety, magazyny, czasopisma, katalogi ukazujące się rzadziej niż cztery razy w tygodniu,- gazety, magazyny i czasopisma wychodzące rzadziej niż cztery razy w tygodniu,- materiały, reklamy komercyjne i handlowe itp.,- gazety, magazyny i czasopisma ukazujące się przynajmniej cztery razy w tygodniu, - gazety, magazyny i czasopisma wychodzące co najmniej cztery razy w tygodniu

Z powyższego wynika, iż usługi świadczone przez stronę, tj. usługi porządkowania dokumentacji wytworzonej przez różne podmioty, jej ewidencjonowanie, przechowywanie, sporządzanie kwerend i udostępnianie dokumentacji aktowej osobom do tego uprawnionym oraz brakowanie i niszczenie dokumentacji archiwalnej podlegają zwolnieniu od podatku VAT na mocy art.43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. Wyłączenie zawarte w pkt 5 poz.11 załącznika nr 4 do ww. ustawy odnosi się bowiem do usług wstępu i wypożyczania wydawnictw w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą oznaczonych symbolami PKWiU 22.11, 22.12 i 22.13.

Jak wynika z opisanego przez stronę zakresu działalności firmy A Usługi Archiwalne, spółka nie zajmuje się wypożyczaniem żadnego z ww. wydawnictw, przedmiotem jej działalności są bowiem usługi związane z archiwizacją akt pracowniczych. Stąd świadczone przez nią usługi należą do usług zwolnionych od podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 cyt. wyżej ustawy.

Jednocześnie zaznacza się, że interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez stronę stanu faktycznego.Równocześnie zaznacza się, że za prawidłowość zakwalifikowania świadczonych usług do grupy PKWiU odpowiada podatnik.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu