Temat interpretacji
W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W momencie wydania towaru kierowcy wystawia fakturę, a towar do kontrahenta zagranicznego przewozi własnym transportem. Zdarza się tak, że faktura jest wystawiana w ostatnim dniu miesiąca, a dostawa towaru następuje na początku następnego miesiąca.
Zgodnie ze stanowiskiem strony, według generalnej zasady, obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym następuje dostawa towaru, jednak jeżeli przed upływem terminu, o którym mowa wyżej, spółka wystawia fakturę, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia tej faktury.
Oceniając stanowisko pytającego, tut. organ podatkowy stwierdza co następuje.
Obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspółnotowej dostawy towarów został zdefiniowany w art. 20 ust. 1 - 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Stosownie do zapisu art. 20 ust. 1 generalną zasadą jest, że obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów. Ustawodawca w ust. 2 art. 20 przewidział jednak wyjątek od tej reguły, ustanowiając obowiązek podatkowy w dacie wystawienia faktury, w sytuacji wystawienia jej przez podatnika przed upływem terminu określonego w ust. 1. Zatem faktura wystawiona w momencie wydania towaru kierowcy przewożącemu towar, będący przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, rodzi określone skutki podatkowe. Stosownie bowiem do powołanego art. 20 ust. 2 ww. ustawy, jej wystawienie powoduje powstanie obowiązku podatkowego.
Wobec powyższego stanowisko strony, że jeżeli przed upływem terminu określonego w art. 20 ust. 1 ustawy o VAT podatnik wystawi fakturę dokumentującą wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia tej faktury - jest prawidłowe.