POSTANOWIENIENa podstawie: art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 ze zm.) Naczelnik D... - Interpretacja - 1425/021/443/62/05/IW

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.10.2005, sygn. 1425/021/443/62/05/IW, Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIENa podstawie: art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu:stwierdza, że stanowisko Podatnika zawarte w piśmie złożonym w dniu 20.07.2005r. przez ............. dotyczącym interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIEWe wniosku z dnia 20.07.2005r. firma ............... przedstawiła następujący stan faktyczny: Spółka cywilna jest czynnym podatnikiem podatku VAT nie korzystającym ze zwolnienia, prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz ewidencjonuje przychody w dacie wystawienia faktury. W ramach swej działalności spółka wykonuje usługi ogólnobudowlane i usługi transportu samochodowego dla firm prowadzących działalność gospodarczą. Po wykonaniu usług, w ustawowym terminie 7 dni wystawiane są faktury VAT. Faktury te ewidencjonowane są w rejestrze sprzedaży w miesiącu ich wystawienia i podatek należny rozliczany jest w deklaracji VAT-7 za ten miesiąc.Pytanie Podatnika: Czy spółka postępuje prawidłowo, przyjmując jako moment powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT datę wystawienia faktury, zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług?Stanowisko Podatnika w sprawie: Zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli dostawa towarów lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Zgodnie z powyższym spółka uważa, że postępuje prawidłowo, gdyż wykonując usługi budowlane i transportowe wyłącznie dla firm prowadzących działalność gospodarczą ma obowiązek wystawiania faktur VAT na każdą wykonaną usługę, obowiązek podatkowy powstaje więc w dacie wystawienia faktury, lecz nie później niż w 7 dniu od wykonania usługi. Wprawdzie art. 19 ust. 13 pkt 2 ww. ustawy określa powstanie obowiązku podatkowego dla usług transportowych i budowlanych z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 30 dnia licząc od dnia wykonania usługi, ale z uwagi na równorzędność w/w przepisów spółka uważa, że przepis art. 19 ust. 13 pkt 2 jest prawem podatnika do późniejszego odprowadzenia podatku należnego, z którego może ale nie musi skorzystać.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu udziela następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego: Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a, b, d ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług: - transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami, - spedycyjnych i przeładunkowych,- budowlanych lub budowlano-montażowych. Natomiast, zgodnie z art. 19 ust. 15 ww. ustawy, w przypadkach określonych powyżej otrzymanie części zapłaty (ceny) powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części. Z powyższego wynika, że w przypadku świadczenia usług transportowych oraz usług budowlanych lub budowlano-montażowych moment powstania obowiązku podatkowego został związany z faktem otrzymania zapłaty, który, o ile wystąpi do 30 dnia od wykonania usługi wyznaczać będzie najwcześniejszy moment powstania tego obowiązku. W przepisie tym określony został również moment końcowy dla przypadków, w których zapłata nie pojawiła się do 30 dnia od dnia wykonania usługi - następuje on najpóźniej w 30 dniu od dnia wykonania usługi. Z uwagi na powyższe, w przypadku, gdy podatnik wykona usługę transportową albo usługę budowlaną lub budowlano-montażową a zapłata za jej wykonanie nie nastąpi w terminie 30 dni od dnia jej wykonania, to pomimo wcześniejszego wystawienia faktury VAT obowiązek podatkowy powstanie 30 dnia od wykonania usługi. Zatem stanowisko firmy...... w sprawie przedstawione w złożonym zapytaniu jest nieprawidłowe.Mając powyższe na uwadze należało orzec jak w sentencji niniejszego postanowienia.

Naczelnik tut. Urzędu informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku. Zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zgodnie z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.Złożenie zażalenia podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł.

Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu