Temat interpretacji
Spółka świadczy usługi w zakresie spedycji na rzecz kontrahentów zagranicznych poza granicami kraju. Usługi te nie podlegają opodatkowaniu w kraju, lecz za granicą . W celu ich wykonania Spółka nabywa od polskich kontrahentów usługi, udokumentowane fakturami VAT, zawierającymi naliczony podatek od towarów i usług. Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy w związku z wykonywaniem czynności, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, przysługuje jej zwrot różnicy podatku w terminie 60 dniowym, jeżeli nie dokonała zapłaty należności wynikających z faktur zakupu.
Według stanowiska Strony przysługuje jej prawo zwrotu w terminie 60 dniowym bez względu na to, czy uregulowała zobowiązania wobec kontrahentów.
Na mocy art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, podatnik krajowy ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.
Termin, w którym podatnik może otrzymać bezpośredni zwrot podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy został wskazany w art. 87 ust. 4 pkt 2 i ust. 5 ustawy. Pkt 2 ust. 4 stanowi, że na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową, kwota różnicy podatku podlegająca zwrotowi w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia ulega podwyższeniu, jeżeli podwyższenie tej kwoty jest uzasadnione kwotą podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1. W ust. 5 postanowiono, że na umotywowany wniosek, podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i nie dokonującym sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot różnicy podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 pkt 1, w terminie określonym w ust. 4.
Prawo do zwrotu różnicy podatku w terminie 60 dniowym zostało natomiast określone w art. 87 ust. 2 i 3 ustawy. Ust. 2 tego artykułu stanowi, że z zastrzeżeniem ust. 3, zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Zgodnie natomiast z ust. 3 różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, powiększonej o 22% obrotu opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1, podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia założenia deklaracji podatkowej.
Jak wynika z przytoczonych wyżej przepisów podatek naliczony, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, podwyższa limit zwrotu w terminie 60 dniowym, należny podatnikowi bez dodatkowych ograniczeń, takich jak np. uregulowanie należności wynikających z faktur zakupu, określonych w ust. 6 art. 87 ustawy. Na tych samych zasadach podlega zwrotowi kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 w przypadku, gdy za dany okres rozliczeniowy nie wystąpiły u podatnika czynności podlegające opodatkowaniu w kraju.
W obu omówionych wyżej przypadkach podatnik winien wykazać we wniosku złożonym do urzędu wraz z deklaracją podatkową, że kwoty podatku naliczonego przy zakupach dokonanych w kraju, a służących świadczeniu usług za granicą, podlegałyby odliczeniu, gdyby czynności te były wykonane na terytorium kraju oraz, że posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.