Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 10.01.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Z Państwa pisma wynika, iż Spółka podpisała umowę ze Spółdzielnią Mieszkaniową na budowę segmentów mieszkalnych jako generalny wykonawca. Niniejsza usługa budowlana jest opodatkowana stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%. Do ww. umowy został sporządzony aneks dotyczący rozbudowy garaży podziemnych w segmentach mieszkalnych. Część garaży znajduje się w części podziemnej poszczególnych segmentów mieszkalnych, natomiast część pomiędzy segmentami - jako garaże podziemne. Według Spółki stawka podatku od towarów i usług na rozbudowę wszystkich garaży podziemnych, tj. zarówno znajdujących się w segmentach mieszkalnych, jak i pomiędzy tymi segmentami wynosi 22%. Z uzupełnienia wniosku Spółki złożonego do Urzędu w dniu 15.02.2005 r. wynika, iż garaże podziemne, o których mowa powyżej, znajdują się w obiektach budownictwa mieszkaniowego, sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w grupowaniu PKOB-1122 - budynki o trzech i więcej mieszkaniach.
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przepis art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż w okresie dnia wejścia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego (art. 146 ust. 2 ustawy).
Według przepisu art. 2 pkt 12 ww. ustawy przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego
zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Z Państwa wniosku (oraz uzupełnienia wniosku) wynika, iż realizowana przez Spółkę rozbudowa garaży podziemnych prowadzona jest w obiektach budowmctwa mieszkaniowego, sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w grupowaniu PKOB-1122 - budynki o trzech i więcej mieszkaniach.
A zatem zdaniem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego stawka opodatkowania robót budowlanych dotyczących ww. garaży podziemnych wynosi 7% - co wynika z regulacji przepisu art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a w związku z art. 146 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
Równocześnie nadmienia się, iż zgodnie z przepisem art. 3 pkt 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.) - ilekroć w ustawie jest mowa o budowie - należy przez to rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.