POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP2/443-76/05/AK/15224

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.03.2005, sygn. PP2/443-76/05/AK/15224, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14 § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na wniosek Strony z dnia 16.02.2005 r., doręczony w dniu 18.02.2005 r., z zakresu podatku od towarów i usług - zawarty w zapytaniu drugim - dotyczący usług transportu wewnatrzwspólnotowego

potwierdza stanowisko przedstawione w zapytaniu

UZASADNIENIE

Podatnik następująco przedstawia stan faktyczny: Wnioskodawca świadczy usługi transportu towarowego, odbywającego się z terytorium Niemiec do Polski, na rzecz polskich kontrahentów zidentyfikowanych dla celów rozliczania podatku od towarów i usług w Polsce.

Przedmiot zapytania sprowadza się do ustalenia miejsca świadczenia tych usług w zależności od podania przez zleceniodawców (względnie nie podania) numeru identyfikacyjnego dla celów rozliczania podatku od towarów i usług.

Zdaniem Spółki w przypadku podania tego numeru przez zlecającego, zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) miejscem opodatkowania usługi będzie terytorium Polski. Natomiast w sytuacji, gdy kontrahent nie podał tego numer miejscem wykonania usługi, zgodnie z art. 28 ust. 1 w/w ustawy jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, w tym przypadku Niemcy. Wówczas sprzedawca usługi powinien się zarejestrować na terenie Niemiec i tam rozliczyć podatek z tego tytułu według obowiązującej tam stawki.

Tutejszy Urząd potwierdza powyższe stanowisko.

W myśl art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej "wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów", miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, z zastrzeżeniem ust. 3. W myśl ust. 3 tego artykułu, w przypadku gdy nabywca usługi, o której mowa w ust. 1 i 2, podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Reasumując, jeżeli polski nabywca wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów z Niemiec do Polski poda Wnioskodawcy numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od towarów i usług na terytorium Polski (poprzedzony kodem PL), miejscem świadczenia usługi, czyli miejscem opodatkowania będzie terytorium Polski. Stosownie do treści art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług usługa ta jest opodatkowana 22% stawką podatku od towarów i usług. Podmiotem zobowiązanym do naliczenia i zapłaty podatku będzie firma świadcząca usługę. Natomiast w przypadku, gdy nabywca usługi nie poda świadczącemu usługę w/w numeru identyfikacji, wówczas polska firma wykonująca usługę transportu będzie zobowiązana do rejestracji na terytorium Niemiec (miejsce rozpoczęcia transportu) i odprowadzenia tam podatku z tytułu tej usługi według obowiązujących tam zasad.

Biorąc pod uwagę powyższe orzeka się jak w sentencji postanowienia.

Nadmienia się, że interpretacja niniejsza jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia - Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu - w terminie 7 dni, licząc od dnia doręczenia postanowienia - zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 i 239 ustawy Ordynacja podatkowa.

Małopolski Urząd Skarbowy